ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Virksomheden er i gang med at undersøge mulighederne for at udvikle en ny Linux-baseret mobilenhed kaldet en smartbook, fortæller Todd Finch, der er senior product marketing manager for Linux-kunder ved OpenSourceWorld-konferencen i San Francisco. Dell vil desuden inden for et par uger opgradere dets Ubuntu Linux OS til netbooks til den nyeste version.
En smartbook er en netbook-lignende enhed, der får sine kræfter fra chip, der er designet af Arm. Enheden understøtter oftest Linux OS og er lavet til dem, der skal være på nettet meget. Dell fortæller ikke, om de regner med at sende en smartbook på markedet.
En smartbook minder langt hen ad vejen om en netbook og deler blandt andet dens minimerede keyboard og lille skærm.
Foreløbig er der ikke nogen af de større pc-leverandører, der har udtrykt interesse i enheden, men flere af de små leverandører vil gerne sælge dem som et alternativ til netbooks, som oftest er bygget op omkring Intels Atom-chip og bliver solgt med Microsofts Windows som styresystem.
En del leverandører som Qualcomm og Freescale udbyder Arm-chip til smartbooks, der kan komme på hylderne i slutningen af året.
Arm-chip bliver Dells chance
En smartbook med Arm-chip har flere fordele i forhold til x86-chip som Atom, for eksempel lavere strømforbrug og længere batterilevetid, fortæller Todd Finch. Chippene er desuden ved at blive mere kraftfulde, hvilket man også kan se ved de stadigt flere applikationer til smartphones, siger han.
"Jeg tror, det vil være naturligt og fornuftigt for os at kigge nærmere på dem i takt med, at de opskalerer deres processorer," siger Todd Finch.
Jay Chou, der er research analyst hos IDC, mener, at Arm-chip - der først og fremmest bruges i smartphones - i letvægts-pc'erne kan komme til at udgøre en indgang til smartphone-området for Dell. Firmaet har selv mange gange antydet, at det er på vej ind på smartphone-markedet, men der er endnu ikke kommet nogen produkter ud af det.
"Selv om netbooks er det store hit lige nu, så er det dumt at ignorere smartbooks," siger Jay Chou.
Der vil komme mere interesse for produktet, der gør det muligt at udvikle lette og billige computer-enheder, og det kan have interesse for pc-producenterne. Prisen er desuden rigtig vigtig for forbrugerne, og en netbook med Linux er billigere end dem med Windows.
Fortsættes ...



