Har du svært ved at få tungen på gled i dit firma?

Klumme: Hvor, hvornår og hvordan kommunikerer man til sine medarbejdere, pressen og til kunderne?

Artikel top billede

Når spørgsmålet går på virksomhedskommunikation, tror jeg ikke på, at man kan tale om en rigtig og en forkert måde at kommunikere på.

Det, der kan være det rigtige for én virksomhed, er måske ikke det rigtige for en anden.

I dag er kommunikation og måden, det sker på, en integreret del af virksomhedens filosofi - den skal afspejle den profil og den kultur, virksomheden har.

Den skal afspejle, om virksomheden er juridisk, kreativ eller offentlig. Nogle steder er man meget skriftlig, andre steder er man meget telefonisk, og andre steder igen er man glad for at samles og drøfte tingene mundtligt.

I Danmark har vi generelt en kultur, hvor alle medarbejdere, der ønsker det, kan få et indblik og en medbestemmelse i virksomhedens udvikling - om ikke andet så i det små.

Derfor kommunikerer vi i Danmark ofte mere frit end i for eksempel USA, Tyskland og England, hvor man er lidt mere ydmyg over for hinanden.

Hvad kan medarbejderen bidrage med?

Når en virksomhedsleder vurderer, om en medarbejder skal inddrages, handler det i høj grad om, hvorvidt en medarbejder kan tilføre værdi til den enkelte situation - sidder medarbejderen med det område, der berøres af situationen?

Ved medarbejderen noget om emnet? Ved at kommunikere med medarbejderen, kan virksomheden drage nytte af medarbejderens viden på området - og måske få øjnene op for noget nyt?

Det er ikke kun for virksomhedens skyld, at der generelt skal kommunikeres til medarbejderne.

Kontinuerlig kommunikation om, hvordan det går i virksomheden, er også medvirkende til at motivere medarbejderne og give dem en følelse af samhørighed og medbestemmelse.

Og ved at fortælle medarbejderne om nye tiltag eller overvejelser, inspirerer du måske til nye ideer, der i sidste ende kan hjælpe ledelsen.

At tage del i fremdriften

Jeg synes, at det gennemgående og vigtigste i forhold til kommunikation er, at man er ærlig. Ærlig over for sine medarbejdere og ærlig, når man kommunikerer til pressen og kunderne.

Ærlighed genererer åbenhed, der genererer tillid.

Så længe man er ærlig, kan man let være åben, og det giver noget i relationen til ens medarbejdere - man kan mærke, at de tør henvende sig og spørge eller komme med input.

Det bedste er at vide, at medarbejderne har lyst til at tage del i virksomhedens fremdrift.

At mærke, at de ikke kun kommer for at få deres løn, men gør sig selv til en del af virksomheden som helhed og engagerer sig i virksomhedens og deres egen udvikling. På samme måde over for pressen.

Det er vigtigt at kommunikere, når der sker noget - på godt og ondt. Hvis man ikke udtaler sig, kan nogen tro, at man vil skjule noget.

Men det kræver tid og en klar strategi at kommunikere. Man kan ikke starte, holde pause og så begynde igen et par måneder efter. Kommunikationen må ikke halte.

Den skal være flydende. Formen, metoden og frekvensen skal udtænkes og inkorporeres i virksomhedens strategi. Og det er arbejdet værd.

Personligt bryder jeg mig mest om kommunikation, der er ansigt-til-ansigt.

I SoftScan mødes vi derfor alle to gange om ugen for at kommunikere.

Og hvis der er vigtige emner på bordet, så slipper vi alle, hvad vi har i hænderne, og mødes "under uret", som er vores samlingspunkt.

Thomas Holm Jensen er administrerende direktør i it-sikkerhedsvirksomheden SoftScan.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect