Tegning: Lene Sekjær

Endnu en tv-leverandør har glemt open source-licensen


Publiceret d. 1. september 2009 kl. 12.20 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Det ligner efterhånden en trend.

Først var det Viasat, siden erkendte Stofa, og nu er det Smile Content, der ikke overholder de open source-licenser, som giver adgang til den software, som firmaerne anvender i selskabets digitale HD-bokse.

Igen er det GNU General Public License (GPL), der ikke forvaltes korrekt af Smile Content.

Ifølge firmaet er der tale om uvidenhed omkring licensens krav.

"Vi ønsker ikke at bryde licenser eller regler, men ingen har gjort os opmærksom på problemstillingen," siger Lars Emtekær, indholds- og produktchef, Smile Content, der er leverandør af internet, tv og telefoni via fiberbredbånd.

Vi vidste det ikke
Efter Computerworld kontaktede Smile Contents produktchef i fredags, er firmaet gået ind i sagen og har kontaktet leverandøren af HD-boksen.

"Vi har kontaktet Motorola, der leverer vores boks, og her fortæller man, at reglerne holdes fra Motorolas side. Motorola vil nu udarbejde det nødvendige materiale til os, så vi også kan opfylde de nødvendige krav," fortæller Lars Emtekær.

"Det er vigtigt for mig at gøre opmærksom på, at ingen har rettet henvendelse til os i forbindelse med licenserne, og vi har ikke ønsket at holde noget tilbage eller snyde. Vi har ikke været opmærksom på licens-kravene, men det rettes der op på nu, og vi skal nok tage fat i alle involverede parter," lover han.

Smile Content leverer IP-TV til Bredbånd Nord, Himmerlands Elforsyning, MidtVest Bredbånd, EnergiMidt, Energi Randers Tele, NRGi, Galten Elværk, Syd Energi, Energi Fyn, SEAS-NVE og Dong Energy.

Smile Content leverer foreløbig indhold til godt 15.000 fiber-husstande, men på firmaets webside opgøres kundepotentialet til at være på 1.913.000 brugere.



Alle artikler om:
Licenser, Open source, Erhverv, Digitalt tv


Kommentarer - Debatoversigt


Hvad har de gjort forkert?
2 indlæg

Manglende respekt for rettighedsindehaverne
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Danske og norske myndigheder har forbudt brugen af Google Apps. Der er mange tabere, men ingen vindere ved at forbyde cloud computing.
7. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.
6. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

Den svenske regering siger efter en del ballade farvel til IBM's mail- og samarbejdsplatform, Lotus Notes. Se hvad svenskerne vælger.
7. februar 2012 kl. 08.14 | læs »





 
White papers
Det er vitalt at have godt styr på sine processer omkring kontraktindgåelse og ikke mindst på...

Effektiv eller automatisk software compliance via software licensstyring medfører udfordringer...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.