Biz Stone mener, at virksomhederne nok vil være villige til at betale for instrumentbrættet. Foto: Computerworld.com

Nu vil Twitter til at tjene penge


Publiceret d. 10. september 2009 kl. 13.01


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Medgrundlæggeren af Twitter, Biz Stone, fortalte i denne uge journalister i Mexico City, hvordan virksomheden regner med at tilføje en ny omsætningsgenererende feature på mikroblog-siden i årets fjerde kvartal. Det skriver Bloomberg.com.

Efter mere end et års spekulationer blandt bloggere og finanseksperter om, hvordan Twitter kan tjene penge, fortalte Biz Stone, at selskabet nu er i gang med at opbygge et 'analytisk instrumentbræt', der kan hjælpe virksomheder med at holde øje med, hvad der bliver sagt om dem på Twitter.

Instrumentbrættet forventes færdigt inden udgangen af i år.

Trods det, at Twitter har fået massiv opmærksomhed blandt andet på grund af berømte brugere som Oprah Winfrey, virksomheden JetBlue og kvinderne på tv-showet The View, mangler Twitter stadig evnen til at skabe en målbar omsætning.

Så sent som sidste forår fortalte Biz Stone Computerworld, at eftersom virksomheden har adgang til en del venturekapital-fonde, er der ingen hast i forhold til at skabe en forretningsplan, der er fokuseret på at generere omsætning.

"Det er ikke så hårdt for os, eftersom vi har masser af penge i banken og tålmodige investorer [og en] tålmodig bestyrelse," sagde Biz Stone i interviewet i april.

Han fortalte desuden, at Twitter først og fremmest vil fokusere på at udvide sit netværk, skaffe flere brugere og tilføje nye funktioner på siden.

"Vi vil fokusere på den slags, inden vi fokuserer på pengene. Hvis vi koncentrerede os om omsætningen, ville vi fjerne fokus fra funktionerne."

Biz Stone mener, at virksomhederne nok vil være villige til at betale for instrumentbrættet, som i starten vil tilbydes i et begrænset udbud. Han siger desuden, at der endnu ikke er taget en beslutning om, hvad prisen skal være, fortæller Bloomsberg.

Eksperter og bloggere har holdt øje med virksomheden og kritiseret Twitters manglende forretningsplan. Nogle har advaret kraftigt om, at det ville gå ud over mikroblog-sidens fremtid, hvis ikke snart man fandt ud af at lægge en finansiel strategi.

Virksomheden har også tilføjet andre funktioner.

For et par uger siden annoncerede Biz Stone, at Twitter arbejder på at give brugerne mulighed for at følge andre brugere på baggrund af geografiske oplysninger. På den måde vil brugerne for eksempel kunne holde øje med, hvad andre i samme by snakker om, ligesom funktionen vil kunne hjælpe til at samle informationerne fra et område, der for eksempel er blevet ramt af en tornado eller et militært angreb.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Oracle Thought Leadership white paper kan du få svar på, hvordan din organisation...

Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.