Trojaner får instrukser fra Google Grupper


Publiceret d. 15. september 2009 kl. 07.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Sikkerhedsleverandøren Symantec har for nylig fundet en trojaner, der er programmeret til at kontakte en privat Google Gruppe ved navn escape2sun, hvorfra den downloader krypterede instruktioner eller endda softwareopdateringer.

Disse command and control-instruktioner bruges af it-kriminelle til at holde kontakt til hackede pc'er og til at opdatere deres malware.

Sikkerhedseksperter har også fundet it-kriminelle, der gemmer deres kommunikation i RSS-feeds, der er sat op til at sende Twitter-beskeder, siger Gerry Egan, som er leder for Symantec Security Response.

"Vi ser en stigende tendens til at bruge mere mainstream sociale medier til at skjule command and control," forklarer han.

Udnyttelsen af Google Grupper er tilsyneladende på prototype-stadiet, men Gerry Egan forventer, at de kriminelle i stigende grad vil udnytte sociale medier til dette formål, i takt med at sikkerhedssoftware bliver mere effektivt til at kæmme for de traditionelle command and control-mekanismer.

"Malware-programmørerne indser tilsyneladende nu, at deres teknikker er blevet gennemskuet, og at de er nødt til at prøve noget nyt," siger Gerry Egan.

De fleste it-kriminelle kommunikerer i dag med pc'er, de har inficeret, ved hjælp af IRC- (internet relay chat) servere eller ved at placere instruktioner på mystiske websites, der er svære at finde. I takt med, at systemadministratorer bliver bedre til at spotte og blokere denne kommunikation, forsøger de it-kriminelle, "at gemme disse command and control-beskeder i legitim trafik, så tilstedeværelsen af trafikken ikke er mistænkelig i sig selv," forklarer Gerry Egan.

Svært at blokere
En systemadministrator kan let blokere adgang til IRC, men det er en helt anden sag at blokere Twitter eller Google.

Trojaneren, der udnytter Google Grupper stammer tilsyneladende fra Taiwan og bruges sandsynligvis til i ro og mag at indsamle information til fremtidige angreb. Trojaneren har ifølge data fra Google Grupper ikke spredt sig væsentligt, siden den først blev opdaget i november 2008.

"En sådan trojaner kan muligvis være blevet udviklet til målrettet industrispionage, hvor anonymitet og diskretion prioriteres højt," skriver Symantec på virksomhedens blog.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

Når din virksomhed skal indkøbe løsninger til data-sikkerhed har du brug for en måde at veje de...

McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.