Sikkerhedsbranchen får med krisehammeren


Publiceret d. 22. september 2009 kl. 10.58


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Analysehuset IDC udarbejder hvert år en oversigt over, hvordan det går med indtjeningen blandt producenterne af sikkerheds-software i Vesteuropa.

I den udgave, der netop har set dagens lys, er den potente kurve blevet slap i koderne og har vist sygdomstegn, der skal helbredes med en lyseblå viagra-tablet.

Samlet set var omsætningen på knap to milliarder kroner i andet kvartal i år. Sammenligner man med samme periode sidste år, er det et fald på 9,6 procent.

Rapporten, der hedder Western European Quarterly Security Appliance Tracker, fortæller desuden, at det er første gang, siden IDC begyndte indsamlingen af informationerne i 2002, at der er negativ vækst i dette segment.

Ikke så ringe endda
IDC har en forklaring på faldet.

"Man skal se nedgangen i lyset af de meget sunde resultater, som branchen opnåede i 2008. Det er naturligt, at den vækst ikke fortsætter," siger Anders Elbak, som er research-chef i IDC, og han fortsætter:

"Samtidig har krisen droslet de større it-implementeringer ned. Det påvirker naturligvis også dette marked."

De faldende priser på hardware kan også have noget af skylden for omsætningsfaldet.

"Hvis man sælger det samme antal enheder, men til en lavere pris, så falder omsætningen naturligvis også," siger Anders Elbak.

"Sammenligner med andre områder som eksempelvis servermarkedet, der er hårdt ramt af krisen, så er sikkerhedsproducenternes resultat faktisk ganske udmærket," siger han.

"Der er derfor ingen grund til at male fanden på væggen på grund at disse tal."

De store får flest tæsk
Det er de største spillere, der må bære de største nedgange i omsætningen.

Cisco, der sidder på knap 30 procent af markedet, har haft en tilbagegang på 34 procent, mens Juniper, der napper 10 procent af markedet, har haft en negativ vækst på 28 procent.

Blandt de mindre forhandlere uden for top fem har der faktisk været en positiv vækst på 3,4 procent.

"De små virksomheder har typisk nogle specialiserede produkter, der lukker huller, som de store ikke kan. Derfor kan de bedre fastholde priserne og bliver ikke ramt så hårdt," siger Anders Elbak.

"Vi har set bunden. Nu vender billedet til en stille og rolig fremgang," vurderer han.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
FastPass Password Manager tilbyder en integreret løsning, hvor brugerne kan administrere og...

FastPass gør det blandt andet muligt for dine slutbrugere at administrere deres egne kodeord på...

Når din virksomhed skal indkøbe løsninger til data-sikkerhed har du brug for en måde at veje de...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.