Når der ringes 112, besvares opkaldet af en betjent, der bruger Mac. Foto: Nicolai Devantier

Politiet styrer Obama-besøg med Mac


Publiceret d. 29. september 2009 kl. 15.58 | Antal kommentarer (21)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Når den amerikanske præsident Barack Obama sætter foden på dansk jord i forbindelse med IOC-topmødet på fredag, styrer politiet den massive sikkerhed fra en snes Mac-computere.

Sikkerheden omkring et besøg af en amerikansk præsident kan få selv den mest besindige danske politibetjent til at udvikle grå hår. Men det danske politi er godt forberedt i deres nye, it-tunge overvågningscentral på Politigården i København.

Et næsten identisk kontrolrum anvendes i dagligdagen til at tage hånd om nødopkald fra hovedstadens borgene.

Der er to ting, som slår en førstegangsbesøgende i den 40 kvadratmeter store kommandostation på Politigården, hvorfra alle nødopkald håndteres af politiet i Storkøbenhavn.

Der er langt til de hektiske scener, der ligger i erindringen fra de mange politiserier, som bliver vist på tv. Der hersker en ubetinget ro på etagen. Der er ikke råben og skrigen eller optræk til stress. Her småsnakkes, grines og spises frokost mellem færdselsuheld og skuddueller på Nørrebro.

Den anden ting, der umiddelbart springer i øjnene, er lyset fra de mange storskærme, der pryder næsten hver eneste kvadratcentimeter af rummet. På vægge, på skriveborde og hængende fra loftet, domineres det lille rum af meget store billedvisningsaggregater. Der er 73 i alt.

Fra dette it-spækkede rum håndteres alle nødopkald fra mere end en million borgere i Storkøbenhavn. Herfra orkestreres den flåde af køretøjer og mandskab, der sendes til storbyens brændpunkter.

Bevæger man sig ud af rummet og ud på den smalle trappe, der fører en etage ned, findes et næsten identisk rum. Igen er der skærme fra loft til gulv. Herfra skal politiet håndtere sikkerheden ved store internationale begivenheder. IOC-topmødet og den kommende klimakonference COP15 er de første punkter på den dagsorden.

Samlet set har politiet i København indrettet fire etager til den operative kommunikation. Fire etager, hvor Politiet har installeret nyt it-grej og et nyt it-system, der skal tage hånd om danskernes sikkerhed, når det går rigtig galt.

Det nye it-udstyr omfatter ikke en eneste Windows-maskine.



Fra dette kommandocenter skal politiet styre sikkerheden ved store arrangementer som IOC-topmødet og klimakonferencen. Foto: Nicolai Devantier


Windows er for langsom
Windows er ellers standardplatformen hos etaten, men her har man valgt at bruge Mac.

"Det er mere stabilt og brugervenligt", lyder det fra vicepolitiinspektøren i operativ kommunikation.

"Da vi skulle tage beslutningen om hvilket system, der skulle erstatte den efterhånden 13 år gamle it-løsning, var vi blandt andet i England og USA for at se på deres Windows-udgaver," fortæller Allan Christensen.

"Dem, vi så, var ikke nær så brugervenlige, som det gamle system, vi allerede anvendte, og så var de meget langsommere. Hvis vi havde valgt at omlægge til Windows, så skulle vi mere end fordoble det antal personer, som betjener borgerne - vel og mærke for at opnå det samme resultat," forklarer han.

Derfor valgte Politiet at fortsætte med Mac-platformen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Så skal resten af staten også bare skifte til mac
2 indlæg

Yderst fornuftigt
1 indlæg

Interessant ...
2 indlæg

Spild af borgernes penge ?
5 indlæg

Kun en ting der gælder...
6 indlæg

Selvfølgelig skal det virke
2 indlæg

NeXT ?
2 indlæg

Succes projekt
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Politiets nu skrottede Polsag-projekt bliver den seneste i rækken af offentlige it-skandaler. Projektet koster skatteyderne flere hundrede millioner kroner.
3. februar 2012 kl. 16.05 | læs »

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?
2. februar 2012 kl. 15.58 | læs »

CSC har absolut ingen kommentarer til beslutningen om at lukke Polsag, som CSC har udviklet på i mange år.
3. februar 2012 kl. 14.42 | (1) | læs »

Politiets store prestige it-projekt skulle ruste landets betjente til tænderne, men endte med at ryge i skraldespanden sammen med ekstra million-regninger.
3. februar 2012 kl. 15.59 | (1) | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

 


Mest læste seneste uge

Det lykkedes en pensioneret politimand at fravriste Microsoft-svindlere de penge, som de havde lokket ud af ham. Se her, hvordan han gjorde.

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.