Administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia er glad for, at der nu lægges pres på kommunerne fra politisk side. Foto: Torben Klint.

Telebranchen: Kommunerne skal presses


Publiceret d. 12. oktober 2009 kl. 15.59 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

papir printere dokumenter topfoto
Sager om mobilmaster

Brancheforeningen Telekommunikationsindustrien udsendte i marts en rapport, der viste, hvor mange mobilmaster og -antenner teleselskaberne ønsker udrullet.

Hver opstilling skal behandles i kommunen.

Rapporten viste:

1.275 sager var under behandling i kommunerne.
2.195 sager skulle behandles det kommende år.
2.194 sager skulle behandles året efter.

Dertil kommer mobilselskabet 3's opstilling af mobilmaster. De tal indgik ikke i statistikken.

 
 
De danske kommuner skal nu gøre en aktiv indsats for at sikre, at opstilling af mobilmaster og -antenner kan ske hurtigt.

Sådan lyder det i et fælles brev fra videnskabsminister Helge Sander (V) og formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V). Det er adresseret til landets kommunalbestyrelser.

Politikerne lægger pres på kommunerne, fordi sagsbehandling har været for langsommelig i nogle kommuner. Det står dog ikke direkte anført i politikernes brev.

Brevet fra de to politikere bliver positivt modtaget i den danske telebranche, som i lang tid har efterlyst, at visse kommuner skruer op for tempoet i sagsbehandlingen.

Administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia sidder med i Helge Sanders Højhastighedskomité, og han er en af dem, der har fremført kritikken af kommunerne.

"Vi har i Højhastighedskomiteen sagt, at en af barriererne for at få højhastighed er, at kommunerne forhaler ting. Så jeg er rigtig tilfreds med, at de udsender det," siger Jesper Brøckner til Computerworld.

I øjeblikket investerer de danske mobiloperatører millioner i at udbygge deres såkaldte 3G-mobilnet, som understøtter højere datahastigheder end det ældre 2G-netværk. Det hænger blandt andet sammen med, at forbrugerne i stigende grad efterspørger mobilt bredbånd.

"Vi står med en masse anlægsinvesteringer, og en af forudsætningerne er, at kommunerne behandler sagerne hurtigt. Der er en lov, der kræver, at de skal gøre det, men de kan forhale det, så det er rigtig godt, hvis de lægger pres på," forklarer Jesper Brøckner, der også er formand for brancheforeningen ITEK under Dansk Industri.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Op med antennen og ned med snæversynet!
1 indlæg

Jo højere grundværdien er, jo større problemer er der med at få placeret en mast


Mon ikke grundværdien falder igen, når der pludselig ikke er adgang til moderne faciliteter? Jeg mener, ville du købe et stort flot hus uden indlagt strøm, fordi den tidligere ejer mente, at ledninger og stikkontakter skæmmer arkitekturen?

Nej, Livet er for kort, til at lade snævertsynede individer have indflydelse på samfundets infrastruktur. Så bare op med antennerne, og bed folk om at holde kæft, eller blive ekspropieret. Så vi andre kan arbejde i fred.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Ved du, hvor mange printere din virksomhed har, hvad og hvor meget de printer eller hvad deres...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.