Del dine e-bøger over Wi-Fi og 3G


Publiceret d. 22. oktober 2009 kl. 07.39


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Detailvirksomheden Barnes & Noble lancerer nu sin egen e-bogslæser ved navn Nook. Den kommer på markedet i USA sidst i november til 259 dollars og tilbyder trådløs forbindelse via AT&T's netværk og Wi-Fi.

Som forventet kører den Googles mobil-styresystem, Android, i version 1.5 og har et E Ink Vizplex-skærm oven over en mindre touchscreen i farver til at foretage søgninger via et virtuelt tastatur, beskriver virksomheden på produktets website.

Gartner-analytiker Allan Weiner skriver på sin blog hos Gartner, at den ny e-bogslæser vil "ændre spillets regler" i markedet for e-bøger og "vil tvinge Amazon til at reagere..." Amazon producerer verdens mest populære e-bogslæser, Kinddle, som netop nu kommer til salg i Danmark.

Nook vejer 318 gram og er 19,6 centimeter lang, 12,4 centimeter bred og 1,3 centimeter dyb. Den øverste, primære skærm på seks tommer diagonalt kan vise 16 gråtoner, mens den underste LCD- farveskærm er på 3,5 tommer.

Det er første gang, en e-bogslæser giver brugerne mulighed for at dele deres e-bøger i op til 14 dage af gangen. Med teknologien LendMe kan en e-bog således lånes ud til en vens Nook, iPhone, iPod Touch samt visse BlackBerry-telefoner og smartphones fra Motorola såsom muligvis den kommende Cliq, som også kører Android. Stationære pc'er og bærbare med Barnes & Noble eReader-software kan også modtage e-bøger til udlån.

Brugere kan også lytte til musik, lydbøger og podcasts, der er uploadet via en computer til Nook'en, der har et almindeligt 3,5 millimeter minijack-stik til høretelefoner.

Rummer op til 17.500 e-bøger
Selvom Barnes & Noble hævder at være først til at bruge Android samt dobbelte skærme i en e-bogslæser, så blev lignende funktioner offentliggjort i mandags af Spring Design i en e-bogslæser ved navn Alex.

Weiner skrev for nylig i et blogindlæg, at Barnes & Noble er trådt ind i det mere og mere overfyldte marked for e-bogslæsere "for at spille med sine detailhandel-muskler af mursten og mørtel" ved at sælge sin e-bogslæser i sine 770 butikker, hvor kunderne kan komme ind og få en kop kaffe, mens de afprøver e-bogslæseren.

Den form for salgstilgang kan hjælpe detailkæden i kampen med Amazon om at sælge e-bogslæsere, da Amazon ikke har nogen fysiske butikker til at sælge sin Kindle, bemærker Weiner.

Derudover siger han, at Nook kan vise sig som Androids "forebyggende angreb mod Apple," som forventes at lancere en tablet-pc i første kvartal 2010, hvilket jo er for sent til at drage nytte af julehandlen.

Barnes & Noble laver stærke sammenligninger med Kindle i lanceringen af Nook med en sammenligningsoversigt, der fremhæver, at de begge koster 259 dollars. Denne oversigt fremhæver, at Nook adskiller sig ved at have et udskifteligt batteri, hvilket Kindle 2 ikke har, samt touchscreen og en Micro SD-port, der kan udvide dens lager med op til 16 gigabyte, eller hvad der svarer til 17.500 e-bøger.

Weiner er i særlig grad begejstret over, at Barnes & Noble har besluttet at understøtte en åbent e-bogsformat med tilendelsen .epub, som er støttet af International Digital Publishing Forum. Han mener, at forbrugerne dermed får en bredere vifte af valgmuligheder end med Kindle, som kun understøtter Amazons eget proprietære format, .azw.

Kun Kindle DX understøtter pdf-filer, bemærker han og peger på, at de fleste brugere kan låne bøger fra offentlige biblioteker med digitale låne-programmer, og at langt størstedelen af bibliotekerne understøtter båede .epub og .pdf.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Med dette white paper kan du danne dig et overblik over hvilke CMS-løsninger, der er tilgængelige...

En stor procentdel af forbrugerne er stadig tilbageholdende med at bruge kreditkort på...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.