Windows 7 er sikker, men er brugerne sikre?

Nu da hackere og cyberkriminelle i stadig højere grad målretter angreb, står Microsoft-brugerne over for store sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 7-brugerne fik en glædelig overraskelse, da Microsoft i sidste uge udgav sit første sæt sikkerheds-patches, siden det nye styresystem blev lanceret. Ud af de 15 fejl, der blev rettet, var der ingen, der vedrørte Windows 7.

Da Microsoft lancerede Windows 7, blev det omtalt som virksomhedens mest sikre udgivelse nogensinde - kulminationen på ni års tiltag, der skulle forbedre en produktlinje, der har været hårdt plaget af sikkerhedshuller.

Men betyder stress-testet software virkelig noget for Microsofts kunder, der bliver ramt af flere online-angreb end nogensinde før? Microsoft havde år til at forbedre Windows XP, men alligevel har Conficker-ormen, som begyndte at sprede sig sidste år, nu inficeret mere end syv millioner Windows-maskiner.

Og for hver Windows-fejl, der bliver rettet, finder hackerne tilsyneladende bare et nyt problem i den software, der kører på Microsofts styresystem - Flash Player, QuickTime og Java.

"Windows 7 er uden tvivl det mest sikre system, de nogensinde har skabt," siger Dave Aitel, som er teknologi-chef ved Immunity, som er et sikkerhedsselskab, der bruger meget tid på at opspore de sidste nye software-fejl. Og han fortsætter:

"Jeg tror, at alle lige nu spørger sig selv, om det er nok?"

Manden bag Microsofts initiativ, Craig Mundie, siger, at industrien stadig har meget arbejde foran sig.

"Vi har gjort kæmpe fremskridt i forhold til kernen i teknologien for styresystemer i Windows pc'er," sagde han i et interview for nylig.

"Men imens vi gjorde det, har de kriminelle også fortsat med at udvikle deres angreb."

Ondsindede phishing-angreb

Dette er Microsofts store hovedpine. Windows er måske nok blevet mere sikker, men cyberkriminelle har stadig masser af steder, de kan angribe. Og når det nu er muligt at ramme hundreder millioner af brugere med et enkelt angreb, hvorfor så ændre taktik?

Så de fleste af de værste angreb i dag er stadig målrettet Windows-pc'er, hvor sikkert styresystemet så end er.

Tag for eksempel de såkaldte fishing-angreb. Hackerne er efterhånden blevet så gode til at udsende disse skræddersyede e-mail-beskeder med ondsindede vedhæftninger, at den underliggende Windows-sikkerhed er blevet stort set irrelevant.

"Problemet med de målrettede angreb er, at der er så mange penge indblandet, at de efterhånden kan trumfe sikkerheden," siger Alan Paller, der er director of research ved SANS-instituttet, der udbyder kurser i sikkerhed.

"Den slags penge, som regeringer og de store, industrielle, kriminelle grupper bruger på det, kan vi slet ikke hamle op med."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos