Zepto - det sidste danske pc-eventyr?

Den danske pc-industri i ruiner for altid efter Zepto?


Publiceret d. 19. november 2009 kl. 13.39 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også: Historien om Zepto: Fra EET Nordic til bankerot.

ComputerViews: Tirsdag bød på endnu en knockout i den danske hardware-branche. Denne gang hed offeret Zepto. En virksomhed, der blev sendt brutalt til tælling, da finanskrisens næver for alvor satte stød ind.

Selskabets ejer, Karsten Ree, meldte om tirsdagen, at det ikke kunne forsvares at køre virksomheden videre, for den ville ikke kunne generere overskud.

Konkurs var den eneste udvej, lød det.

Dermed følger Zepto i fodsporene på andre danske hardware-producenter, der har måttet lade livet inden for det seneste år, hvor markedet svandt ind.

For snart et år siden gik pc-producenten Zitech konkurs, mens turen kom til Amitech i maj.

Fælles for dem alle er, at de samlede produkter, som store udenlandske virksomheder også kan producere.

Forskellen er dog imidlertid, at de udenlandske producenter er større, og de har produktion i lande, hvor lønniveauet ligger under det danske.

I krig med de store
En virksomhed som Zepto samlede bærbare pc'er samt tv-fladskærme. I den første produktkategori var firmaet i konkurrence med enorme og voldsomt ressource-stærke selskaber som Lenovo, HP og Dell.

Og det så ikke meget bedre ud i den anden kategori; tv-fladskærme. Her bar konkurrenterne navne som Philips, LG og Sony.

Zepto var med andre ord oppe imod internationale koncerner, der havde så store muskler, at Zeptos ditto snarere lignede fugleklatter.

Læs også: Historien om Zepto: Fra EET Nordic til bankerot.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Hardware-producent i Danmark
1 indlæg

Skål ris
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
Dette datablad præsenterer kort fordelene ved Intel Core vPro processor-familien heriblandt...

Læs i dette white paper, hvordan pc'er med Intel Core vPro-processorer tilpasser sig din...

Søndagsavisen a-s er en dansk medie og distributionsvirksomhed der bl.a. driver selskaberne...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?