IT Factory-skandalens løse ender stritter stadig


Publiceret d. 7. december 2009 kl. 08.58 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
ComputerViews: I 2010 var planen, at Stein Bagger skulle træde ind på Nasdaq-børsen i USA. Hans succesrige selskab, IT Factory, skulle børsnoteres.

Verden ville på dette tidspunkt have lært selskabets navn at kende under en af verdens største sportsbegivenheder, Tour de France, via dets sponsorat med Bjarne Riis' cykelhold.

Og forventningerne til IT Factory ville være tårnhøje blandt investorer, analytikere, samarbejdspartnerne og journalister.

IT Factory, der ville revolutionere det globale software-marked, havde nemlig fået et hav af priser af blandt andre IBM og havde fremvist fremragende regnskabstal.

Direktør Stein Bagger og medejer Allan Vestergaard havde da også igennem længere tid været på turné rundt omkring i Europa for at fortælle investorer om det fantastiske investeringsobjekt.

Og fra foråret 2008 kunne de to rejse rundt med papirer fra Danske Market, der vurderede selskabets værdi til otte milliarder danske kroner.

Selv meldte Stein Bagger ud i slutningen af 2008, at IT Factory i januar 2009 - op til IBM's store Lotusphere-konference - ville fremvise partnere og kunder i "bundt-vis".

Så ingen tvivl om, at mange helt sikkert ville se en aktiekurs for sig, der røg mod himlen. Men så langt nåede det ikke.

Noget kom øjensynligt i vejen for både børsnoteringen og de salgsplaner, der også blev arbejdet meget konkret med.

Præcis hvad der fik selskabet til at kollapse, ved vi fortsat ikke.

Men fakta i sagen et år efter IT Factory-skandalen brød ud i lys lue 1. december 2008 er, at teknologien i IT Factory er blevet solgt for knap seks millioner kroner til et tysk selskab, der i dag har én kunde til produktet.

Her bagefter kan man kun gisne om den ballade, det ville have udløst, såfremt milliard-børsnoteringen på Nasdaq var lykkeds med stort set ingen produkter af værdi på hylderne i it-fabrikken.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4






Kommentarer - Debatoversigt


CSI miami - overskrift
1 indlæg

man kunne kalde dem....

*tager solbriller på*

skandaløse ender...

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?