ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Symantec har flere problemer med sikkerheden, og listen bliver nu udvidet med den russiske sikkerhedsleverandør Kaspersky, der også har interne problemer.
På en blog, der tilhører en rumænsk hacker, som kalder sig for "Unu", fremvises billeder og data, der viser, at han har skabt sig komplet adgang til de bageste linjer i et af verdens største sikkerhedsfirmaer.
Hackeren har fundet en SQL injektion-sårbarhed hos Kaspersky, der giver adgang til følsomme kundedata, og der bliver vist skærmbilleder på bloggen, som mere and antyder, at der er skaffet adgang til talrige brugernavne og passwords fra Kasperskys bagvedliggende MySQL-database.
Den sårbarhed, han udnytter, har ifølge ham selv, indflydelse på alle servere i Sydøstasien.
Kaspersky har svaret meget kort i en officiel udmelding, hvor firmaet oplyser, at fejlen er blevet rettet.
Herudover undskylder firmaet for eventuelle problemer, som sikkerhedshullet har bevirket.
Flere fejl
Det er ikke første gang, at Kaspersky har haft huller i sikkerheden på hjemmefronten.
Den rumænske hacker kunne nemlig i februar offentliggøre oplysninger om en lignende sårbarhed i det russiske antivirus-firmas system.
Det var også den samme hacker, der skaffede sig adgang til Symantecs servere i slutningen af november.
Fortsættes ...



