År 2000-problemet eller 'Y2K' var et hot emne i slut-halvfemserne. Her ses tre Y2K-specialmagasiner fra Computerworld.

10 år siden: År 2000-bomben endte som en fuser


Publiceret d. 22. december 2009 kl. 14.59 | Antal kommentarer (16)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
ComputerViews: For 10 år siden var det ikke klimaforandringerne, der truede klodens fremtid.

Det var derimod et uundgåeligt brud på den talmæssige logik, det allerede dengang gennemdigitaliserede samfund byggede på.

Snakken om, at alverdens 'EDB-systemer' ville bryde sammen, startede længe inden selve dommedags-datoen skulle indfinde sig.

Faktisk blev år 2000-problemet nævnt første gang i Computerworld-avisen allerede i maj 1992, og omkring 1997 begyndte de dystre profetier for alvor at melde sig.

År 2000-problemet, også kendt som Y2K (Year 2 Kilo), udsprang af, at mange it-systemer kun havde reserveret to cifre til at vise årstal og derfor ikke kunne skelne mellem år 1900 og 2000.

Det ubehagelige spørgsmål, som fik mange til at frygte for vores digitale verden, var, hvad der ville ske, når systemet gik fra 311299 til 010100?

En logisk overgang for et menneske, der kender forklaringen, men hvad ville det betyde for et system, der udelukkende forstår den talmæssige logik, at 00 naturligvis kommer før 99?

En trussel mod Danmark?
Frygten for et omfattende it-blackout fandtes ikke bare blandt it-folk, for snakken om den såkaldte 'millenium bug' spredte sig hurtigt i ikke bare Danmark men i hele verden.

Således dannede Christiansborg den 28. oktober 1999 rammen om en Folketingsdebat om år 2000-problemet, hvor blandt andre Kim Behnke fra Fremskidtspartiet spurgte daværende forskningsminister Jytte Hilden om regeringens "initiativer for at hindre problemer i Danmark som følge af computerfejl år 2000?"

"Kun et meget omhyggeligt, et meget systematisk arbejde i de enkelte virksomheder, i institutioner osv. kan sikre, at det danske samfund, den velfærd, vi har og gerne vil bevare, kommer helskindet igennem skiftet til år 2000," lød svaret blandt andet fra Jytte Hilden, der ellers forsøgte at nedtone skrækscenarierne.

At man tog truslen alvorligt, blev dog blandt andet bekræftet ved, at der blev nedsat nationale og internationale år 2000-sekretariater, oplysningsenheder og taskforces og udsendt officielle skrivelser til virksomheder om, hvordan man skulle forholde sig til problemstillingen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Det var ikke fri fantasi
1 indlæg

Dårlig hukommelse
1 indlæg

Det var ikke nogen fuser...
1 indlæg

CWs egen chefredaktør
2 indlæg

Hårdt arbejde sikrede løsning
1 indlæg

Det der gik galt
1 indlæg

Aj. Om igen CW.
1 indlæg

Jammen
3 indlæg

Y2k og andre problemer
1 indlæg

Det var hårdt rutinearbejde
1 indlæg

Blev vi klogere af Y2k?
2 indlæg

- pressen er stadig Y2K deprimeret
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
Type: E-bog Sprog: Engelsk Sideantal: 70 Produktionsår: 2007

Uden data, dør virksomhederne. Udfordringen inden for datasikkerhed er at vide, hvor alle data...

Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?