Skal du have augmented reality på din mobil?


Publiceret d. 13. januar 2010 kl. 07.31 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service: Det mobile marked for augmented reality vil nå op på 3,79 milliarder kroner i 2014.

Især vil markedet finde næring i downloadede applikationer, abonnementstjenester og reklame, vurderes det i en ny rapport fra Juniper Research.

I 2009 eksploderede interessen for at bringe augmented reality-applikationer og -browsere på banen i mobile apparater udstyret med GPS, kamera og kompas. Mobil AR kan lægge kimen til en ny og højere grad af mobil interaktion i spil-, rejse- og detailbranchen samt i forhold til sociale netværk og uddannelsesformål.

Men den ny rapport rejser selv tvivl om dens optimistiske prognose og bemærker, at der i dag kun er en håndfuld smartphones, der har alle de nødvendige funktioner.

Endnu vigtigere "er der megen usikkerhed om, hvordan augmented reality-indhold og -tjenester kan omsættes til penge og hvilke forretningsmodeller, som teleoperatørerne, producenterne og indholdsleverandørerne bør benytte," som der står i Juniper-rapporten "Mobile Augmented Reality: Forecasts, Applications & Opportunity Appraisal 2009-2014."

Med andre ord, kan man overhovedet tjene penge på skidtet?

Et uddrag af undersøgelsen fra Juniper er tilgængelig som whitepaper (registrering påkrævet).

Virkelighed og digitalisering lag på lag
Begrebet augmented reality refererer som regel til, at man i et kameras søger eller på en skærm "supplerer" billeder af objekter eller steder fra den fysiske verden ved at lægge relateret digital information såsom tekst, billeder, animationer eller links henover.

På den måde kan et billede i nordlig retning af Madison Avenue i New York City vise navnet på en butik med et særlig godt tilbud, den nærmeste bank eller nedgang til undergrundsbanen eller information om den ene eller anden historiske bygning.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Findes også til Symbian
2 indlæg

Augmented reality findes også til den største Smartphone platform (Symbian)

Hent Wikitude her, hvis du ønsker at tjekke det ud: http://store.ovi.com/ (...)

/Niels Kjelstrup
Nokia

Layar findes både til iPhone og Android.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.