Pirater tordner mod SF-censur af netsider

Piraterne tordner mod SF-forslag om kriminalisering af internet-surfing, der kan relateres til terror. Forslaget, som ironisk nok skal beskytte ytringsfriheden, truer netop talefriheden, siger partiformand.

Artikel top billede

Piratpartiet i Danmark tager skarp afstand fra SF's forslag om at kriminalisere adgangen til hjemmesider, der indeholder informationer, som kan relateres til terrorvirksomhed.

Det fortæller Ole Husgaard, som er formand for Piratpartiet i Danmark.

"Vi ser det som et forsøg på at indskrænke ytringsfriheden, hvad der ironisk nok sker for at beskytte ytringsfriheden, i og med, at forslaget bunder i Kurt Westergaard-sagen, " siger Ole Husgaard.

"SF siger godt nok, at man ikke begrænser ytringsfriheden, fordi man ikke vil blokere for adgangen til siderne. Men hvis man gør det kriminelt at tilegne sig disse ytringer, så er ytringsfriheden reelt indskrænket," mener han.

Forslag uden betydning for terrorister

Partiformanden mener, at forslaget intet betyder for terroristerne. De vil nemlig sagtens kunne få adgang til web-stederne og informationen på trods af kriminalisering og eventuel blokering.

Han forklarer, at værktøjer som TOR (The Onion Router) og lignende gør det muligt at få adgang til informationer på nettet, uden at det kan spores.

"Jeg tvivler på, at terrorister, som eksempelvis er villige til at begå mord, lader sig skræmme af, at det bliver strafbart at gå ind på diverse hjemmesider," siger Ole Husgaard.

Vil have frit internet

Ole Husgaard fortæller, at partiet ikke ønsker, at staten skal kunne dømme ytringer eller holdninger ulovlige.

"Vi synes, det er meget farligt, hvis man uden at definere det nærmere, og uden at spærre for bestemte hjemmesider, vil gøre det kriminelt. Hvordan kan man så vide, om man overhovedet gør noget kriminelt, når man surfer på nettet?" spørger Ole Husgaard.

Han forklarer, at partiet er meget bekymret for, at man prøver at udvide den relativt løse definition af begrebet terrorisme fra at være konkrete gerninger, der udføres for at opskræmme folk, til også at omfatte holdninger og information.

"Det er meget farligt. Så er det, vi risikerer at komme ud i en situation, der ligner bogen "1984", hvor man har tankepolitiet, som skal holde øje med, at folk ikke siger og mener noget forkert," siger Ole Husgaard.

Uden indflydelse i Danmark

Med kun 300 medlemmer har Piratpartiet ikke i øjeblikket nogen direkte indflydelse på dansk politik, fordi partiet ikke er repræsenteret i kommunalbestyrelser, og endnu ikke er opstillingsberettiget til Folketinget.

Derfor har partiet ifølge formanden endnu kun mulighed for at påvirke de siddende politikere ved at give partiets holdning til kende.

I Sverige, der er partiets moderland, fik partiet ved EU-valget i fjor, 7,1 procent af stemmerne, hvilket betyder, at partiet nu har to medlemmer i Europaparlamentet.

I Tyskland har borgerne lokalt stemt partiet ind på byrådstaburetter, mens partiet ved seneste delstatsvalg scorede omkring to procent af stemmerne i forhold til 0,9 procent ved EU-valget. Med en spærregrænse på fem procent fik partiet dog ingen pladser ud af fremgangen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS