Danske hardware-selskaber hårdt ramt af krisen

De danske hardwareproducenter er efterhånden trænet i at tilpasse sig et surt marked. Se her, hvor meget de egentlig har gjort for at få tingene til at nå sammen.

Artikel top billede

Foto: Vuk Vukmirovic. (Foto: Vuk Vukmirovic)

De danske hardware-firmaer er benhårdt ramt af krisen.

Og hardwareproducenterne er i øjeblikket inde i store omvæltninger, hvor topcheferne prioriterer at finde den rette strategi i markedet.

"Dette er en helt anderledes vurdering end den it-branchen som helhed anlægger. Her finder kun halvt så mange (14 procent, red.), at dette er den største udfordring," siger Kim Gerner, partner og leder af Deloittes division for teknologi, medier og tele.

Tallene stammer fra Deloittes IT-Vækstbarometer 2009, hvor omkring 300 topchefer i it-branchen er blevet spurgt ind til deres forventinger til fremtiden.

Trænet i hårde tider

Topcheferne i hardware-segmentet af it-branchen er altså klar til dramatiske ændringer - og har faktisk været det i nogen tid.

For krisen ramte hardware-producenterne før alle andre i it-branchen.

53 procent af hardware-topcheferne nævner den faldende efterspørgsel som dét, der har haft størst negativ indflydelse på deres virksomhed de sidste par år.

"Men for hardwareproducenterne er der dog ikke tale om en så betydelig stigning i forhold til 2008 (hvor tallet var 45 procent, red.)," siger Kim Gerner.

I den øvrige it-branche som helhed er de samme tal røget voldsomt i vejret. Sidste år pegede blot 23 procent af topcheferne i hele it-branchen på den faldende efterspørgsel som det største problem. I år er tallet 58 procent.

"Her er tallet virkelig eksploderet. Hardwareproducenterne har således mærket det sure marked i længere tid end den samlede it-branche," siger Kim Gerner.

Og noget tyder på, at hardwareproducenter er klar til dramatiske ændringer belært af sure erfaringer fra tidligere kriseår.

"En foruroligende stor del af hardwareproducenterne peger på, at deres manglende fokus på strategi har haft mest negativ indflydelse de sidste par år," siger Kim Gerner.

Kan lære af hardware-folkene

Kan resten af it-branchen paradoksalt nok lære af dem, der har tabt omsætning år efter år? Jævnfør hardwarerpoducenternes vilje til omstilling i krisetider?

Dertil svarer Kim Gerner, at det med at tilpasse sig markedet og have den rette strategi er helt central:

"Så svaret er ja, forstået at på den måde, at hardwareproducenternes store fokus på netop dette centrale område over en lang periode har givet virksomhederne 'hård på brystet'."

"Og dermed er det at tilpasse sig til markedet og have rette strategi ikke blot fine ord men blevet omsat til handling," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS