Eksperter: KMD på kant med konkurrenceloven

En række eksperter kritiserer KMD's voldsomme prisstigninger på monopol-systemer til kommuner. "Det ser ud som om, at at KMD misbruger deres monopol eller særstatus," lyder det.

Artikel top billede

Eksperter rynker mildt sagt på pandebrynene over kommunernes oplysninger om prisstigninger fra KMD på over 50 procent over en årrække på monopol-systemer.

Konsulent og ekspert i konkurrenceret lic.jur. Peter Vesterdorf fra Håndværksrådet forklarer, at KMD har en dominerende stilling på området. Og derfor ser det ikke godt ud i forhold til konkurrenceloven.

"Jeg synes, at det her ligner en sag, hvor dem, der har retslig interesse i det her, bør henvende sig til Konkurrencestyrelsen," siger Peter Vesterdorf.

Det forekommer ham, at prisstigningerne er meget voldsomme, såfremt de ikke kan begrundes i inflationen og udefrakommende faktorer.

"Jeg må sige, at det kunne efter omstændighederne se ud som om, at KMD misbruger deres monopol eller særstatus," siger Peter Vesterdorf.

Peter Vesterdorf forklarer, at ifølge lovgivningen skal man se på prisstigningen i forhold til inflationen og udefrakommende faktorer.

"Hvis det ikke kan begrundes i inflation og udefra kommende faktorer, og man har 10 procents stigninger per år, så anser jeg det for noget, der ikke vil holde vand i konkurrencerådet," siger han.

"Ved så voldsom en stigning, så lyder det som noget, konkurrecemyndighederne her i landet ikke vil bryde sig om," fortsætter Peter Vesterdorf.

Konsekvens af udbud på andre områder?

Peter Vesterdorf pointerer samtidig, at hvis - og kun hvis - prisstigningerne er en direkte konsekvens af at nogle kommuner vælger at gå i udbud på andre områder, så vil det også være i klar strid med konkurrenceloven.

"Hvis det overhovedet kan bevises, så vil det også være misbrug af dominans," slår han fast.

Computerworld har i en artikelserie beskrevet, hvordan op imod hver tredje kommune imod reglerne har undladt af gå i udbud med KMD's Opus-system.

Institutleder Peter Møllgaard fra CBS bakker Peter Vesterdorf op.

Han forklarer, at såfremt KMD er en dominerende virksomhed, hvilket formentlig gælder, når KMD er den eneste, der kan levere ydelserne, så gælder konkurrencelovens regler om, at virksomheder ikke må misbruge deres dominerende stilling til for eksempel at lave uhæmmede prisstigninger.

"De skal kunne argumenteres i for eksempel omkostningsstigninger," siger han.

Peter Møllgaard oplyser, at det vil være en konkret vurdering.

"Derfor må kommunernes også henvende sig til Konkurrencestyrelsen i denne sag," siger Peter Møllgaard.

Han forklarer ligesom Peter Vesterdorf, at såfremt det kan bevises, at prisstigninger skyldes, at en kommune er gået i udbud på et andet område, så kan det også være misbrug af selskabets dominerende stilling på markedet.

Paragraf 11 forbyder urimelige priser

Lektor i konkurrenceret ved Juridisk Fakultet på Københavns Universitet Christian Bergqvist oplyser, at priser fra monopol-virksomheder skal være "fair".

"Ellers vil det være en overtrædelse af konkurrencelovens paragraf 11," vurderer han.

Christian Bergqvist oplyser, at det imidlertid kan være vanskeligt at afgøre i praksis.

"I forhold til software-virksomheder er der endvidere de betydelige udviklingsomkostninger, som tillige skal inddækkes og derved komplicerer opgørelsen af omkostningsbasen," siger han

Lektoren peger på, at det i sidste ende vil være op til Konkurrencemyndighederne at afgøre.

Læs også:
KMDs priser steget 50 procent

KMD-boss kryber i flyverskjul i monopol-sag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job