Danske tv-seere sikrer TDC milliarder i overskud

Danmarks største teleselskab, TDC, voksede i 2009, og det var i høj grad danskernes tv-vaner, der trak selskabets vækst i plus.

Artikel top billede

Administrerende direktør Henrik Poulsen, TDC. Foto: Jørgen True.

Året 2009 bød på fald i en række af TDC's nordiske forretningsområder, men YouSee skiller sig markant ud.

Det danske tv- og bredbåndsselskabs omsætning voksede med næsten 13 procent til 3,6 milliarder kroner.

Det skete i et marked, hvor en konkurrent som Boxer har kastet sig ind som udfordrer på tv-siden, ligesom elselskaberne også har forsøgt at presse YouSee som udbyder af tv og bredbånd.

Betydelig vækst

"Vores tv-forretning er i høj grad drevet af YouSee, hvor vi oplevede betydelig vækst i løbet af 2009. Det var et specielt år for tv i det hele taget på grund af det analoge sluk, og der var fra det her område en markant stigning i markedsførings- og promotion-aktiviteterne fra alle andre aktører i markedet. YouSee kom ud af den slagudveksling med et fornuftigt resultat," fortalte TDC's administrerende direktør, Henrik Poulsen, på dagens pressemøde.

De andre danske og nordiske forretningsområder Privat, TDC Erhverv, TDC Nordic, Operations & Wholesale have alle en negativ vækst i regnskabsåret 2009.

TDC Koncernen formåede samlet set at øge selskabets omsætning med 0,9 procent i 2009 til samlet 35,9 milliarder kroner.

Vækst i Schweiz

Udover YouSees bidrag formåede også TDC's schweiziske selskab, Sunrise, at give toplinjen et løft. Sunrise omsatte for 13,3 procent mere i 2009 end året før. En del af væksten skyldes dog en gunstig valatakursudvikling.

"Det er alt i alt en ganske markant turnaround efter et 2008, som var et mere skuffende år i Schweiz," sagde Henrik

TDC meddelte sidste år, at selskabet frasælger en del af Sunrise, som fusionerer med France Telecoms Orange på det schweiziske marked.

"Det her uden tvivl været en af foranledningerne til, at vi i dag sidder med det, som vi selv anser som en rigtig god fusion i Schweiz. En Fusion, som vi føler, giver rigtig god mening for TDC, Sunrise - og også for France Telecom og Orange. Det er en forretning i gode vinde, som vi sender ind i det ægteskab," sagde TDC-topchefen.

En anden stor nyhed i det overståede regnskabsår var, at TDC's ejere klargjorde et salg. Muligvis ved en børsintroduktion. De fremmødte journalister gik dog forgæves, hvis de ønskede nyt om dette.

"Der er intet nyt udover det, der allerede er kommunikeret," indledte Henrik Poulsen pressemødet.

Væksten i TDC samt færre omkostninger har resulteret i, at TDC Koncernen står med et resultat før skat på 3,7 milliarder kroner i 2009 mod 1,5 milliarder kroner året før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S