ANNONCE:
Det populære sociale netværks voksende båndbreddebehov afspejler den eksplosion, der har været i den generelle netværks-trafik, som virksomheder og teknologivirksomheder forsøger at imødekomme.
Facebook bygger sine egne datacentre ud af mange identiske og billige servere, der er forbundne via standard ethernet.
De bruger den sammenlagte processorkraft til at køre kerne-applikationerne.
Det netværk, der forbinder systemerne, udgør en kritisk del af infrastrukturen, fortæller Donn Lee, der er ingeniør i Facebook.
Behov for kraftigt ethernet
"Der er allerede nu behov for 100-gigabit ethernet, og set i forhold til de planer, vi har for vores opgraderinger, så har vi egentlig også behov for en hel terabit," siger han.
Facebook ejer så mange servere, og de servere kan behandle data så hurtigt, at de kan udfylde 64 terabit-kabler i en enkelt datacenter-backbone, fortæller Donn Lee.
Ethernet er på vej mod 100 Gbps (bit per sekund) med mulighed for 40 Gbps, men de nye og længeventede specifikationer forventes ikke klar før senere i år.
Selv om de såkaldte operatør-backbone-netværk får en del opmærksomhed, så kan det nemt ende med, at der først bliver brug for den eskalerende ethernet-hastighed.
Behov for meget stor kapacitet
Serverne i Facebooks centre skal bruge en enorm mængde netværkskapacitet til kollektivt at løse problemer, som for eksempel back-up af databaser, fortæller Donn Lee.
Facebook adskiller sig fra mange andre virksomheder ved det, at man bruger mange servere til en enkelt applikation i stedet for at opdele hver server mellem flere virtuelle maskiner.
Det kommer til at give en særlig udfordring, når de mange servere skal samles. Men båndbredde-udfordringen har rod i en fundamental udvikling af teknologien.
Fortsættes ...



