ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Kort før jul ragede it-fagforeningen Prosa uklar med pladebranchens brancheorganisation IFPI. Det skete, fordi Prosa igangsatte en aktion med det formål at hjælpe forbrugere med at bryde kopisikring på gamle cd'er.
IFPI mente imidlertid, at aktionen var ulovlig og kun tjente som et vildledende mediestunt. Derfor blev Prosa indkaldt til møde for at forklare, hvad i alverden meningen var.
Læs: Pladeselskaber raser mod Prosas kopi-aktion
Det møde har nu været afholdt, og af mødereferatet fremgår, at de to parter måske ikke er så langt fra hinanden som først antaget.
"Vi havde et rigtigt godt møde. Det er jo altid nyttigt at tale sammen," siger advokat Peter Schønning fra IFPI.
Fælles initiativer
Mødet har blandt andet resulteret i, at Prosa og IFPI er blevet enige om at lave nogle fælles initiativer, der kan oplyse folk om deres muligheder og deres rettigheder i forbindelse med digital kopiering.
Et af de initiativer går ud på først og fremmest at undersøge, hvor stort problemet med kopisikring egentligt er. Ifølge IFPI er kopisikrede cd'er nemlig ikke noget reelt problem.
"IFPI fortæller, at der ikke har været nogen henvendelser, og derfor har de en opfattelse af, at problemet ikke eksisterer. Prosas opfattelse er imidlertid, at folk ikke aner, hvilke muligheder de har," siger Niels Bertelsen, der er formand for Prosa.
De to organisationer er desuden blevet enige om, at der er et behov for en oplysningskampagne om, hvilke muligheder og rettigheder forbrugerne har for at kopiere deres indkøbte cd'er.
"IFPI er jo som udgangspunkt ikke imod, at forbrugerne får de rettigheder, der nu en gang følger med produktet," siger Niels Bertelsen.
Fortsættes ...



