Frankrig klar til at stemme om internetfilter


Publiceret d. 15. februar 2010 kl. 09.34 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service: Frankrigs parlamentarikere vil tirsdag stemme om et forslag om at filtrere internettrafikken.

Dette tiltag er en del af et nyt sikkerheds-lovforslag og har som formål at sætte en stopper for børneporno. Kritikerne mener dog, at det ikke vil virke efter hensigten. Når filtrerings-systemet er på plads, vil det i stedet gøre det muligt for staten at censurere også andet materiale.

Det franske parlament har allerede brugt to dage på at debattere lovforslaget med den lange titel "Lovforslag om ledelse og planlægning af indenrigssikkerhed," der på fransk har fået betegnelsen Loppsi II. Det, der stemmes om, er, om alle de ændringsforslag, der har forsøgt at begrænse forordningerne om internetfiltreringen, skal forkastes.

Lovforslaget udgør mere et kludetæppe af urelaterede tiltag end en samlet bestemmelse. Det sigter efter at øge det beløb, som politiet bruger på "sikkerhed," mangedoble straffen for check- eller kreditkort-forfalskning, forøge brugen af CCTV-kameraer, udvide adgangen til politiets nationale DNA-register samt bemyndige politiet til at beslaglægge køretøjer, der køres uden korrekt kørekort.

Krav om blokering
Lovforslaget er også et forsøg på at modernisere loven til at omfatte internettet, kriminalisere online-identitetstyveri, bemyndige politiet til at aflytte internet- og telefonforbindelser i efterforskninger samt gøre det muligt at stoppe distributionen af børneporno på nettet ved at pålægge internetudbydere at filtrere internetforbindelserne.

Lovforslaget kræver, at internetudbyderne blokerer adgangen til enhver internetadresse, hvis myndighederne anser det for nødvendigt for at forhindre distributionen af pornografisk materiale af mindreårige.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Ingen kommentar
1 indlæg

Jeg finder det bekymrende at ingen har værdiget denne artikel med en kommentar, her knap 24 timer efter udgivelse.
Er det fordi det foregår for langt væk (fjerne Frankrig, dem vi i øvrigt er i union med) eller fordi denne form for overgreb på net neutralitet på skræmmende vis er blevet så almindelige, at man føler at hvad der kan siges, er blevet sagt?

Freaky.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

MessageLabs tilbyder en række hosted services, der beskytter, administrerer, krypterer og...

I dagens verdens er digitale data og kommunikation blevet en uundværlig del af arbejdet og har...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?