ANNONCE:
De betændte sager består blandt andet i, at Konkurrencestyrelsen undersøger KMD. Styrelsen har foretaget to ransagninger af KMD's kontorer i Ballerup og i Odense.
Desuden rådgav KMD en kommune til ikke at gå i udbud og i stedet vælge KMD's regnskabssystem. Kommunen erkender i dag, at det var stik imod reglerne.
Og kritikken af Lars Monrad-Gylling er da også ganske kontant:
"Det er et problem for Fujitsu med en formand for brancheforeningen, der er en direkte konkurrent, og som gør foreningen passiv i forhold til en principiel og politisk problemstilling, som koster Fujitsu mange penge," siger administrerende direktør Hans Iakob Estrup fra Fujitsu.
Han bakkes op af en anden markant personlighed i foreningen.
"Lars Monrad-Gylling skal passe på, da der er tradition for at være rimelig strikse med formænds gøren og laden. Michael Mathiesen blev jo smidt ud, bare fordi han gik konkurs, så hvis der er handlet imod loven, så giver det vel sig selv, hvad der skal ske....," siger administrerende direktør Martin Thorborg fra SpamFighter.
Computerworld har talt med flere kilder i foreningen, der også udtrykker kritik af formanden, men som ikke ønsker at stå offentligt frem med kritikken.
"Vi oplever, at KMD gør alt, hvad de kan, for at holde konkurrencen stangen - og det må uvægerligt give konflikter for formanden for IT-Branchen, da branchen og kunderne ønsker styrket konkurrence," lyder det blandt andet.
Professor: Det svækker ham
Tidligere har også en professor udtalt, at de mange sager, Konkurrencemyndighedernes undersøgelse, ransagninger af kontorer og råd om ulovlig praksis for udbud, mildt sagt har svækket formanden.
En kritik, Lars Monrad-Gylling selv affejede med ordene "Jeg bliver valgt en gang om året. Og det er jeg blevet siden 2003".
For nylig kunne Computerworld beskrive, hvordan også KMD's vicedirektør og juridiske chef, Flemming Pristed, var havnet i en prekær sitution.
Udover at udtale sig til pressen om de betændte sager, så sidder han i et udvalg i IT-Branchen, der blandt andet skal rådgive resten af it-virksomhederne i udbudsspørgsmål og arbejde aktivt for at stoppe ulovlige udbud.
Fortsættes ...



