Folketingssite i knæ midt i ministerrokade


Publiceret d. 23. februar 2010 kl. 13.33 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Det er ikke kun ministre, der vælter i Folketinget i dag. Også parlamentets hjemmeside ft.dk er under pres i dag.

Kort før middag oplevede besøgende lange svartider på Folketingets hjemmeside. Det skete midt i den største regeringsrokade i nyere tid.

"Den har været lidt langsom, og så har de genstartet den. Nu kører den udmærket igen," siger Liselotte Astrup, som er it-udviklingschef hos Folketinget.

Hun forklarer, at der intet usædvanligt er i genstarten af Folketingets hjemmeside. Det sker et sted mellem en gang om ugen og hver 14. dag på grund af 'nogle monumentale fejl', vi ikke rigtigt kan finde," siger udviklingschefen.

Muligvis mange besøgende
Imidlertid vil hun ikke afvise, at hjemmesiden er blevet hårdt presset af befolkningens interesse for de nye ministeransigter.

"Jeg skal da ikke kunne udelukke, at antallet af brugere er steget markant på grund af regeringsændringen," siger hun.

Imidlertid vil det ifølge Liselotte Astrup kræve en gennemgang af overvågningsværktøjet at klarlægge, om hjemmesiden rent faktisk har været presset af mange brugere tirsdag.

It-udviklingschefen fortæller, at Folketingets hjemmeside er opdelt således, at medarbejdere og politikere ser en intern version af siden. Og her er der aldrig problemer, forklarer hun. Imidlertid holder Folketinget nu øje med den eksterne version, for at monitorere eventuelle problemer.

Liselotte Astrup fortæller, at Folketinget ikke fra stedets hotline har fået orientering fra brugere om problemer med hjemmesiden.




Kommentarer - Debatoversigt


Ærlig snak
2 indlæg

==
. Det sker et sted mellem en gang om ugen og hver 14. dag på grund af 'nogle monumentale fejl', vi ikke rigtigt kan finde," siger udviklingschefen.
==

Rart at nogen for en gangs skyld ikke prøver at affeje det som småfejl

Niels Elgaard Larsen skrev:
==
. Det sker et sted mellem en gang om ugen og hver 14. dag på grund af 'nogle monumentale fejl', vi ikke rigtigt kan finde," siger udviklingschefen.
==

Rart at nogen for en gangs skyld ikke prøver at affeje det som småfejl


Ja, det fungerer faktisk relativt OK for en firefox/linux bruger, når man tænker på at det her er en asp løsning.
Hvis man da lige ser bort fra at video streamet kræver flash, som godt kan hakke en hel del, og at det jo ville være kanon hvis man kunne lave det, som noget podcast i stedet.

Og så er der lige deres dokument shopping kurv, hvor hvis man downloader dokumenter så er de fonde de bruger når de genererer pdf'ere ulæslige på en Linux.. meeen.. ja så må man jo bare bruge en pdf print driver selv..

Kan det bruges.. ja.. er det godt nok.. nej.

// jesper


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om de forskellige typer af katastrofer, der kan true...

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

Virtualisering gør det lettere end nogensinde før at udrulle og administrere nye elementer i...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.