Nyt regeringsprogram skuffer højhastighedsformand

Regeringens ny arbejdsprogram indeholder alt for lidt om de muligheder, som teknologien giver os. Det mener formanden for Højhastighedskomiteen, Erik Bonnerup.

Artikel top billede

Erik Bonnerup (tv) var formand for Højhastighedskomiteen, som blev nedsat af nu forhenværende videnskabsminister Helge Sander (V). (Foto: Fotograf Søren HyttingRavnsborggade 19 Bagh 12200 København KMail·fotograf@hytting.dkMobil +45 2093 0513 / Søren Hytting)

Tirsdag rykkede statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) voldsomt rundt på pladserne i sin VK-regering.

Og onsdag præsenterede statsministeren sit arbejdsprogram med 10 mål, som skal sikre et stærkt Danmark i år 2020.

Det var et arbejdsprogram, hvor hverken it, tele eller teknologi indgik i de 10 overordnede mål.

Dog indgik "Offentlig digitalisering" og "Anvendt borgernær teknologi" som underpunkter i det 10. og sidste mål:

"Den offentlige sektor skal være blandt de mest effektive og mindst bureaukratiske i verden," skriver regeringen.

Erik Bonnerup, der var formand for Højhastighedskomiteen, undrer sig over, at læsere af det ny regeringsgrundlag skal ned i underpunkter, før teknologi dukker op.

"Jeg er overrasket over, at man ikke på et mere generelt plan forholder sig til den teknologiske udvikling og det behov, der er for at udnytte den. Der er næsten ikke et punkt, hvor teknologien ikke spiller en rolle," siger Erik Bonnerup til Computerworld.

Bonnerup: Teknologi spiller vigtig rolle
Højhastighedskomiteen afleverede i sidste måned sin rapport, der kom med en lang række forslag til, hvordan det offentlige kunne spare penge ved at bruge mere teknologi, samtidig med at det også var en fordel for borgeren.

Af rapporten fremgår det blandt andet, at det koster det offentlige op til 60 gange så meget at betjene en personlig frem for en elektronisk henvendelse.

"Vi skal konkurrere med lande, der satser meget på ny teknologi; blandt andet anvendelsen af bredbånd. Vi skal have et bedre sundhedsvæsen, vi skal have bedre uddannelser, mindre forurening, og vi skal have bragt orden i samfundsøkonomien, og på alle de områder spiller ny teknologi en vigtig rolle," fortæller Erik Bonnerup.

Det var den nu forhenværende videnskabsminister, Helge Sander (V), der sidste år nedsatte komiteen. Men komiteen understregede i sidste måned, at rapporten burde ligge på statsministerens frem for videnskabsministerens bord, fordi forslagene lå under en bred palet af ministerierne.

Efterlyser nytænkning

Komiteen er i dag opløst, men dens anbefalinger er i høring frem til 5. marts. Erik Bonnerup havde gerne set, at regeringen allerede nu havde hentet inspiration i komiteens rapport, for der er meget at hente for de samme eller færre penge, mener han.

"Jeg savner også i den politiske debat, at man får gjort op med det dogme, at besparelser og nul-vækst er det samme som serviceforringelser. Teknologien kan mange steder give både serviceforbedringer og besparelser på samme tid," siger Erik Bonnerup.

Netbanken er ifølge ham det måske bedste eksempel.

"Et helt banalt eksempel er netbanken, som giver folk mulighed for at gå i banken, når det passer dem, samtidig med at bankerne kan have færre filialer og medarbejdere. Det havde ikke været muligt at nedlægge alle de filialer, hvis man stadig skulle hen i banken hver gang," siger han.

Højhastighedskomiteen, der afleverede en rapport på 66 sider eksklusive bilag, er ikke nævnt med et ord i det ny regeringsprogram, som bærer titlen "Danmark 2020".

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos