EU-politikere vil have åbne antipirat-forhandlinger


Publiceret d. 3. marts 2010 kl. 07.00 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Fakta om ACTA
International handelsaftale, som blandt andet forhandles mellem EU, USA, Japan og Canada.

ACTA-aftalen skal være med til at bekæmpe piratkopiering og kopivarer på globalt plan.

Læs mere om ACTA

Se hvad aftalen skal indeholde:

Tiltag online og Efterforskning

 
 
To danske medlemmer af EU-parlamentet er ikke tilfredse med den manglende åbenhed omkring forhandlingerne af den internationale antipirat-aftale ACTA, hvor en hollandsk læk i sidste uge udpegede Danmark som "mindst fleksibel" i forhold til at efterkomme offentlighedens krav om at få mere at vide om de hemmelige forhandlinger.

Chokerende
"Det er nyt for mig, at Danmark er så tæt på forhandlingerne. Og det er temmelig chokerende, at Danmark skulle have indtaget den position, at man ligefrem ønsker at prioritere hemmeligholdelsen," siger Morten Messerschmidt, der er medlem af EU-parlamentet for Dansk Folkeparti, og som it- og EU-ordfører tidligere har stillet spørgsmål til sagen i Folketinget.

Ifølge Morten Messerchmidt er det bekymrende, at forhandlingerne foregår uden interessenternes, borgernes og brugernes deltagelse eller orientering.

"Jeg mener, at det principielt er temmelig tvivlsomt, at have sådanne forhandlinger på et hemmeligt niveau. Det handler jo helt grundlæggende om den enkeltes sikkerhed ved at bruge internettet og om, hvilke foranstaltninger som de enkelte stater kan bruge overfor både lovlig og ulovlig aktivitet på nettet," siger Morten Messerschmidt.

Skal frem i lyset
Derfor vil han nu stille en række nye spørgsmål til ministerrådet om sagen, fortæller han.

"Det må vi jo have frem i lyset. Det er jo ikke rimeligt, at borgernes retssikkerhed skal afgøres af sådan en eller anden hemmelig gruppe, som så bare offentliggør resultatet, når de en gang er kommet frem til det. Det er jo fuldstændig at kortslutte hele den demokratiske proces," siger Morten Messerschmidt.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Problemet ligger ikke i piratkopiering.
3 indlæg

Hovedgrunden er nok den absurd lange ophavsret - livet ud + 50 år (eller 75 år).
Lur mig ikke om det vil blive forlænget yderligere efter indførelsen af ACTA.

Ændring til noget mere fornuftig tidshorisont på nogle år ville nok fjerne / minimere "problemet" med kopiering.

Lige pt. ligger vores kulturarv i private hænder på ubestemt tid.

Karl Nielsen skrev:
Hovedgrunden er nok den absurd lange ophavsret - livet ud + 50 år (eller 75 år).
Lur mig ikke om det vil blive forlænget yderligere efter indførelsen af ACTA.

Ændring til noget mere fornuftig tidshorisont på nogle år ville nok fjerne / minimere "problemet" med kopiering.

Lige pt. ligger vores kulturarv i private hænder på ubestemt tid.


Hvis patent/copy lobbyisterne havde regeret verdenshistorien, rendte vi stadig rundt med stenøkser.


Karl Nielsen skrev:
Hovedgrunden er nok den absurd lange ophavsret - livet ud + 50 år (eller 75 år).
Lur mig ikke om det vil blive forlænget yderligere efter indførelsen af ACTA.

Ændring til noget mere fornuftig tidshorisont på nogle år ville nok fjerne / minimere "problemet" med kopiering.

Lige pt. ligger vores kulturarv i private hænder på ubestemt tid.


Problemet ligger i selve begrebet copyright. Efter digitaliseringen er copyright (eksemplarfremstillingsret) et temmelig indholdsløst begreb, da enhver form for brug af digitaliseret materiale medfører 'fremstilling' af mere eller mindre blivende mellemlagringer.

På en eller anden led kunne en indfaldsvinkel til diskussionen være en brugsret, erhvervet ved (periode-)betaling, reklamefinancieret eller ...

En forlængelse af ophavsrettens varighed er blot en forlængelse af problemerne. Idm så længe hverken forretningsmodel eller distribution er tilpasset digitaliseringen.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?