ANNONCE:
Regionerne anfægter dog store dele af rapporten, og konklusionerne er truffet på baggrund af data, der har fejl og mangler, argumenterer de.
Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) mener derimod, at den giver et fint fingerpeg om, at regionerne kan blive bedre til at drive deres sundheds-it.
"Regeringens mål er at holde udgifterne i den offentlige sektor i ro. Det betyder, at vi skal se, hvor vi kan være mere effektive og få mest for pengene. Rapporten viser, at hvis regionerne lærer af hinanden, kan der frigøres mange ressourcer til bedre kvalitet. Det er jeg sikker på, at regionerne gerne vil være med til at samarbejde om, så vi får mest muligt for pengene," lyder det fra Claus Hjort Frederiksen i et skriftligt svar til Computerworld.
I rapporten, der er fra 5. januar, står der blandt andet, at regionerne kunne få mere ud af et tværregionalt samarbejde. Den kritik imødegik regionerne i sidste måned, da de stiftede Regionernes Sundheds-it Organisation, der er et fælles it-samarbejde.
Claus Hjort Frederiksen ser det som tegn på, at regionerne anerkender resultaterne fra rapporten.
"Rapporten er kommet til i et samarbejde mellem staten og regionerne, og jeg er da glad for, at også regionernes formand, Bent Hansen, også mener, at der er gevinster at hente på området," skriver finansministeren og fortsætter:
"For analysen er jo netop et eksempel på, at der er potentiale for gevinster, når man dykker ned i de forskellige områder i den offentlige sektor. Der er faktisk muligheder for at bruge pengene bedre i stedet for bare at bruge flere."
Ministeren undviger spørgsmål
Computerworld forsøgte i første omgang at få et telefoninterview i løbet af torsdagen, men det var ikke muligt. Herefter indsendte Computerworld fem spørgsmål til finansministeren, som han kun i begrænset omfang tager stilling til i ovenstående kommentarer.
De fem spørgsmål var:
Hvad kan du bruge rapporten til?
Rapporten kan ses som et bestilt våben, du kan bruge i økonomiforhandlinger med regionerne. Hvordan forholder du dig til den påstand?
Regionerne mener, at der stadig er levn fra strukturreformen, der gør, at de endnu ikke kan effektivisere fuldt ud. Hvorfor ligger ansvaret hos regionerne, når det er regeringen, der har gennemført strukturreformen?
Du fremhævede forleden i Berlingske, hvordan der ligger et effektiviseringspotentiale gemt. Men hvorfor er billigst også bedst?
Hvilke konsekvenser - hvis nogen - får rapporten for regionerne?
Fortsættes ...



