PBS bruges som fluepapir i dansk phishing-regn

Danmark er igen mål for en phishing-kampagne, der benytter PBS som fluepapir. Målet er at stjæle dine kortdata og tømme din konto.

Artikel top billede

Hvis denne mail dukker op i din postkasse, så slet den.

En e-mail, der tilsyneladende kommer fra PBS, dumper i øjeblikket ind i masser af danske e-postkaser.

Afsenderadressen er dog forfalsket, og selvom teksten er skrevet på dansk, og indholdet lyder helt tilforladeligt, skal man være på vagt.

Det er nemlig en ny phishing-kampagne, der i øjeblikket regner ned over Danmark.

I følge sikkerhedsfirmaet CSIS, der har analyseret phishing-angrebet, er det den samme bande, der for godt et halvt år siden gennemførte identiske angreb med misbrug af PBS' og Danske Banks varemærker.

Modtager man mails fra Danske Bank, kan det således også være et led i det samme angreb.

Spær kortet straks

I den ondsindede mail er der vedhæftet et HTML-dokument, som læseren opfordres til at benytte i forbindelse med 'opdatering af kontooplysninger'.

Koden i HTML-dokumentet indeholder dog en funktion, der sender alle indtastede data tilbage til en server, der formentlig kontrolleres af de it-kriminelle.

Det er værd at bemærke, at ingen banker eller andre finansielle virksomheder anvender online verificeringsmetoder af konti.

Bliver man opfordret til at udfylde informationer om konti via nettet, skal der således altid ringe en alarmklokke.

Det er nemlig fup.

Da PBS sidste år blev ramt af en lignende phishing-bølge, var rådet:

"Man skal undlade at besvare mailen, og man skal ikke åbne dokumentet. Og hvis man har afgivet nogen form for oplysninger, skal man spærre sit kort hurtigst muligt," lød det dengang fra Chresten Heide-Anderson fra PBS.

PBS advarer også om den nye mail på firmaets webside.

Se indholdet af phishing-mailen

De uønskede e-mails ankommer med følgende indhold:

Fra: PBS Kortsystemer

Emnelinje: Meddelelse om begrænset kontoadgang (PBS Kortsystemer)

Indhold i mailen:

Som et led i vores sikkerhedsforanstaltninger gennemgår vi jævnligt aktivitet i PBS-systemet. Under en nylig gennemgang har vi opdaget et problem med din konto.

For at kunne imødekomme bestemmelserne i den finansielle servicebranche, har vi brug for flere oplysninger til at bekræfte din identitet.
Download og udfyld formularen.

Venlig hilsen

PBS Compliance-afdelingen

Copyright © 1999-2010 PBS. Alle rettigheder forbeholdes.

Vedhæftet: PBS Kortsystemer.htm

Har du modtaget denne mail, skal den slettes.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job