Sådan rammer IE-browservalget din netbank


Publiceret d. 9. marts 2010 kl. 12.21 | Antal kommentarer (30)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Browser logoer
Valget mellem 12 browsere:

På det Microsoft-ejede domæne, browserchoice.eu, kan man se de 12 browsere, som brugerne får præsenteret i Internet Explorer.

De fem første - og største - på listen vil blive præsenteret i vilkårlig rækkefølge i Internet Explorer, hver gang brugerne bliver præsenteret for dem.

Derudover har Microsoft som et led i aftalen med EU været tvunget til at medtage browser-selskabernes marketingsnak som inspiration til en eventuel udskiftning af Internet Explorer.

Internet Explorer: Internet Explorer er verdens mest populære browser, udviklet af Microsoft med dig i tankerne.

Firefox: Din sikkerhed på nettet er Firefox' højeste prioritet. Firefox er gratis og skabt til at hjælpe dig med af få mest muligt ud af nettet.

Safari: Safari til Windows fra Apple, verdens mest innovative browser.

Opera: Den kraftfulde og brugervenlige webbrowser. Prøv den eneste browser med Turbo-teknologi og sæt fart på din internetforbindelse.

Chrome: Google Chrome. En hurtig, ny browser. Udviklet til alle.

FlashPeak: Hurtig og pålidelig browser fyldt med funktioner som formularudfylder, pop-up blokker, log-in styring.

Sleipnir: Sleipnir: A fully customizable browser for a new web experience (ikke oversat, red.).

Maxthon: 37 sprog.Tear-off klapper& videoer.Opdel skærmen.Mus Gestus.Touchscreen.Annoce dræber.Vandt Webware præmier to gang. Sammenlign og vælg.

Avant: Den bedste Web Browser: lille, hurtig, simpel, mange indstillings- og udvidelsesmuligheder. Perfekt til alle!

K-Meleon: K-Meleon is an extremely fast, customizable, lightweight browser based on the Mozilla Gecko engine and designed specifically for Windows (ikke oversat, red.).

Flock: Find dine venner: browseren, der får det meste ud af Facebook & Twitter.

GreenBrowser: GreenBrowser is your best choice of flexible and powerful green web browser (ikke oversat, red.).

Kilde: browserschoice.eu

Skal.

Skal ikke.

Skrivebordsvalget om udskiftning eller beslutningen om at beholde Microsoft-browseren, Internet Explorer, er et aktuelt tema for alle Windows-danskere.

Det skyldes, at de meget snart vil blive stillet over for valget mellem 12 mere eller mindre kendte browsere som et led i et forlig mellem EU og Microsoft om mere fri konkurrence på browsermarkedet.

For de 3,5 millioner danskere, der benytter netbank, kan browservalget potentielt betyde, at de må vinke farvel til netbanken og sige hej til en tur i køen i den lokale filial. For det er ikke alle browsere, som netbankerne understøtter - og endnu færre, som de supporterer.

"Vi overvåger konstant markedet, og når en browser overstiger en tre procent markedsandel, så skal vores kunder kunne benytte den pågældende browser til at logge på netbanken," siger Claus Hjort Bjerre, der sidder som ansvarlig for Danske Banks netbank.

Han fortæller, at Danske Bank på den konto for nylig er gået i gang med at understøtte Google-browseren Chrome, som har sneget sig op på tre procent, lige som det eksempelvis er tilfældet med Internet Explorer (cirka 80 procent markedsandel jævnfør FDIM's browserstatistik), Firefox (knap 12 procent markedsandel) og Safari-browseren (omkring 4,5 procent markedsandel).

Browser-valg mister betydning
Hos Danske Bank understøtter man browsere, der har indbygget Java Virtual Machine (JVM) til log-in'et og XHTML-standarden, når brugere på den såkaldte e-secure key-løsning skal logge ind.

Men til sommer vil browservalget ifølge Claus Hjort Bjerre være stort set ligegyldigt, fordi der ruller de danske netbanker DanID-løsningen ud.

"Til den tid burde vi egentlig stå i en situation, hvor sikkerheden er ret uafhængig af, hvilken browser kunderne benytter sig af," forklarer Claus Hjort Bjerre.

Den situation nikker risc manager for Nordeas netbank i Danmark, Philippe Roy, genkendende til.

99,9 procent uden problemer
Men indtil DanID-løsningen er på plads, er der dog heller ingen panik hos Nordea over danskernes kommende browservalg, selv om der er flere ukendte anretninger på browser-menukortet med 12 forskellige browsere.

"Vi understøtter stort set alle browsere og yder support på de største som Internet Explorer, Firefox og oftest også Safari på Windows," forklarer den sikkerhedsansvarlig for Nordeas netbank, Philippe Roy.

Han forklarer, at der er enkelte funktioner som eksempelvis "Budget-lægning", der ikke fungerer optimalt på andre browsere end Internet Explorer.

Men det problem vil givetvis være en saga blot til sommer, når de danske netbanker indfører DanID-systemet.

"Jeg kan naturligvis ikke garantere, at DanID virker på de allermest eksotiske browsere, men for 99,9 procents vedkommende vil de ikke opleve problemer med de største browsere," lyder det fra Philippe Roy.



Alle artikler om:
Netkultur, Browsere, EU, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


FUD?
6 indlæg

;o)
1 indlæg

Danske Bank og andre browsere, tja....
8 indlæg

Kunden har altid ret...
7 indlæg

SDC er heller ikke for gode
2 indlæg

Digital signatur
1 indlæg

Hvis bare
1 indlæg

Er sikker på at Microsoft...
1 indlæg

Nordea og Linux/firefox
1 indlæg

Skiftede bank pga netbank.
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
En stor procentdel af forbrugerne er stadig tilbageholdende med at bruge kreditkort på...

Online-virksomhederne har meget at vinde ved at have kundernes tillid. Når kunderne er bekymrede...

På grund af nye fremskridt inden for SSL-teknologien findes der en række forskellige typer SSL....

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?