Ingen mobilsnak i de nye IC4-tog

Konstruktionen af de nye IC4-tog spærrer for mobilsignalet. DSB erkender problemerne.

Artikel top billede

Rækken af problemer i forbindelse med DSB's nye IC4-tog ser ikke ud til at have nogen ende.

Forsinkelser og budgetoverskridelser efterfølges nu af et helt praktisk problem, der vil være til stor gene for passagererne.

Solfilmen på togets vinduer stopper nemlig ikke kun solens stråler, men også mobilsignalerne fra teleselskabernes mobilmaster, der har mere end svært ved at trænge igennem til passagerne.

I praksis betyder det, at man i stor stil vil blive afbrudt, når man taler i mobiltelefonen under togturen. Det skriver dagbladet Børsen.

Ikke kun i IC4

Det er teleselskabet Telia, der har rejst problemstillingen efter en stribe klager fra kunder, der konstant smides af mobilnettet, når de bruger telefonen under togturen. Men også hos andre teleselskaber beretter man om problemet.

"Det er en stor udfordring med mobilsignalerne i de nye IC4-tog. Særligt volder en solfilm, der er sat på ruderne i toget, problemer. Det reducerer mobilsignalet kraftigt," siger Karen Møller, ansvarlig for netværksstrategi Telia til Børsen.

DSB er godt klar over den manglende dækning, og herfra fortælles det, at man arbejder på en løsning.

"Men det er en svær beslutning, for det skal være en løsning, der skal opsættes i omkring 300 togvogne, og som skal holde mange år frem. Det er særligt svært i telebranchen, hvor teknologierne skifter", siger chefen for forretningsudvikling i DSB, Claus Klintholm.

Claus Klintholm fortæller desuden, at det ikke kun er i IC4-togene, der oplever manglende mobildækning, men stigningen i brugen af mobiler og mobilt bredbånd har gjort problemet større.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S