Internettet er indstillet til Nobels Fredspris

Det store globale Internet er med i den endelige kandidatpulje om at vinde Nobels Fredspris. Hvem, der præcis skal have præmien på 10 millioner svenske kroner, er endnu usikkert.

Artikel top billede

Den italienske udgave af it-magasinet Wired har indstillet hele det store Internet til Nobel-komiteens fredspris, og nu er nettet sluppet med i det endelige opløb om den prestigefyldte pris.

Det er en kendsgerning, efter Nobel-komiteen har udvalgt den endelige liste med 237 navne på personer og organisationer, der er indstillet til prisen.

Folkene bag det italienske it-magasin begrunder deres indstilling med, at Internettet har hjulpet udviklingen, dialogen, debatten og konsensus.

Indstillingen af Internettet møder blandt andet opbakning fra 2003-fredsprismodtageren, den iranske menneskerettighedsforkæmper og advokat Shirin Ebadi, og manden bag OLPC-projektet, Nicolas Negroponte.

Det skriver BBC.

Internettet i hård konkurrence

Selvom nettet - og de bagvedliggende landevindinger inden for it-verdenen - i særklasse har været en af de største revolutioner i det 20. århundrede, så vil Internettet dog blive presset hårdt i konkurrencen om den prestigefyldte fredspris.

For i 2010 er 237 rekordmange personer og organisationer blevet nomineret af en eller flere personer til fredsprisen, der sidste år noget overraskende gik til den amerikanske præsident Barack Obama, efter han blot havde siddet i verdens varmeste stol i mindre end et år.

Nobel-komiteen vil ikke løfte sløret for selve kandidatlisten, men fortæller til BBC, at komiteen har modtaget tusindvis af nomineringer, inden den endelige liste er blevet udarbejdet.

En Nobelpris til os alle

Efter udarbejdelsen af den endelige liste på 237 navne må Internettet vente til 8. oktober for at se, om det vinder fredsprisen godt 20 år efter, Tim Berners-Lee lagde grundstenen til det digitale allemandseje i 1989, da World Wide Web blev opfundet.

I tilfælde af, at Internettet vinder fredsprisen, er det endnu usikkert hvem, der skal modtage de 10 millioner svenske kroner, som Barack Obama kunne stikke i lommen ved sidste års prisoverrækkelse.

Organisationen Internet for Peace er blevet stiftet i forbindelse med nomineringen og peger på, at en eventuel fredspris til Internettet vil være "en Nobelpris til os alle sammen".

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS