Hacker udnyttede hullede CMS'er hos fodboldklubber

123 danske fodboldklubber fik i sidste uge lagt deres hjemmesider ned af en hacker. Sikkerhedsekspert kalder hacker-hullet for et klassisk eksempel på manglende websikkerhed.

Artikel top billede

Foto: Aldra/iStockphoto.

Efter 123 danske fodboldklubber i sidste uge måtte bide i græsset og se deres hjemmesider blive hacket, peger sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS Group på, at hackere udnytter lav sikkerhed til at bevise, hvor nemt det er at bryde ind på hjemmesider.

"Mange brugere ved ikke, hvordan de skal holde deres hjemmesider opdaterede," forklarer Peter Kruse til Computerworld.

Og manglende sikkerhedsopdatering ser da også ud til at være årsagen til, at de mange fodboldklubber har været udsat for det storstilede hackerangreb.

De 123 fodboldklubber har nemlig et fælles content management system (CMS), som Dansk Boldspil Union (DBU) tilbyder medlemsforeninger, der i denne omgang hovedsageligt drejer sig om mindre serieklubber.

CMS'et bliver hostet hos TDC, hvor hackeren ifølge DBU's kommunikationschef Lars Berendt har tiltusket sig adgang til CMS'et via en tredjepartsapplikation.

"Tredjepartsapplikationen har ikke noget at gøre med vores CMS, men alligevel har hackeren fået adgang til en default indgang og har kunnet logget komme ind i det fælles CMS," forklarer Lars Berendt.

Ingen overraskelse på kuponen

Peter Kruse fra CSIS Group er ikke overrasket over, hvordan hackerangrebet er blevet udført.

"Vi ser gentagende gange, at brugervalideringerne i CMS ikke bliver udført ordentligt, så der opstår sårbarheder i den måde, hvorpå man logger ind," siger han om fodbold-hackerangrebet, hvor også flere private firmaer blev ramt.

Peter Kruse fortæller, at manglende opdateringer i CMS'erne desuden virker som en rød klud for hackerne.

"Hvis man eksempelvis lægger et PHP-modul ind på CMS'et og ikke opdaterer det, så kan der hurtigt opstå sårbarheder, som hackerne kan læse sig frem til på nettet. De vil bare søge efter sårbarhederne og til sidst prøve at komme ind på de servere, som umiddelbart ser sårbare ud," siger sikkerhedseksperten.

Pral uden religiøs fanatisme

Hacker-angrebene kom i kølvandet på de senere års debat om Muhammed-tegningerne, og de 123 fodboldklubber kunne konstatere, at deres hjemmesider blev overplastret med internet-graffiti, hvor en hacker går ind og fjerner originalt indhold på websiden til fordel for sine egne budskaber.

Indholdet på de 123 danske fodboldklubbers hjemmesider samt flere firmahjemmesider var en video og blandt andet følgende tekstbesked:

"Your Danish Box has been H4ck3d ! .. Response to Your Gov. Actions Against Islam and Prophet Mohammed."

Peter Kruse giver dog ikke meget for, at der skulle være fanatiske og forargede Muhammed-tilhængere bag angrebene.

"Det drejer sig om script kiddies (grønskollinger, red.), der med en lam undskyldning om Muhammed-krisen vil vise, at de kan komme ind på sårbare systemer," siger han og oplyser, at udover Danmark har Norge, Sverige, Tyskland og Frankrig også haft besøg af hackeren "aB0 m0h4mM3d", der er krediteret for fodbold-angrebene.

DBU fortæller til Computerworld, at fodboldunionen nu har slettet default login-muligheden og nu vil til bunds i sagen.

"Vores it-afdeling er derfor sammen med TDC i gang med at finde ud af, hvordan hackeren præcis er kommet ind på serveren, så vi også kan lukke det hul," afslutter DBU's kommunikationschef Lars Berendt.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS