Ukendt teleudvikler sagsøger alle de andre

En stort set ukendt udvikler af mobilteknologi sagsøger stort set alle de andre for overtrædelse af patenter, fra Apple over Samsung til Blackberry-udvikleren RIM.

Artikel top billede

Apple kæmper med patentsager i stor stil.

SmartPhones Technologies?

De færreste har formentlig hørt om det selskab, mens genkendelsens glæde nok er større med navne som Apple, Samsung, Sanyo, LG, Motorola, AT&T og Research in Motion, RIM.

De store udviklere af mobilteknologier er netop blevet sagsøgt af den lille ukendte med påstand om overtrædelse af SmartPhones Technologies patenter.

Det skriver blandt andre eweek.com.

De er alle under anklage, men det er især Apple, man er ude efter, for brud på patenter i forbindelse med Bluetooth-overførsel og synkronisering af e-mail.

SmartPhones Technologies oplyser ikke, hvor mange penge, virksomheden forventer i erstatning, men sagen er ansøgt om at blive ført som en jurysag i domstolen i Eastern District of Texas, som i flere tilfælde har dømt til fordel for sagsøger i lignende sager.

SmartPhone Technologies anklager Apple for overtrædelse af seks patenter, mens Motorola, Samsung og RIM anklages for at overtræde et patent.

Websitet AppleInsider beretter om 47 retssager med Apple som den anklagede part. 27 af de sager blev rejst alene i regnskabsåret 2009.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS