Kommune-chef til AC/DC-koncert brød reglerne

Hedensteds kommunaldirektør handlede i strid med reglerne ved at tage imod billetter til en AC/DC-koncert. Men det var ikke bestikkelse, vurderer kommunernes egen forening, KL.

Artikel top billede

Kommunaldirektører må ikke tage til AC/DC-koncerter med betalt overnatning af leverandører til kommunen.

Den konklusion er kommunernes forening, KL, kommet frem til efter en juridisk vurdering af sagen om Hedensteds kommunaldirektør, der var til et sådant arrangement på KMD's regning.

Turen mødte hård kritik fra tre eksperter i forvaltningsret.

Kommunernes egen forening afviser dog, at der skulle være tale om direkte bestikkelse.

"Det er imidlertid samtidig konsulenternes opfattelse, at Jesper Thyrring Møller (kommunaldirektøren, red.) handlede i strid med god adfærd ved at tage imod den omtalte gave, idet han dermed bragte sig i en situation, hvor der kunne sættes spørgsmålstegn ved hans upartiskhed i forbindelse med kontraktforhandlinger med KMD. Jesper Thyrring Møller skulle derfor have sagt nej tak til den tilbudte gave," slår KL fast.

Hedensted Kommune har ligesom en række andre kommuner tegnet kontrakt med KMD uden om udbud. Forhold som Konkurrencestyrelsen i øjeblikket gennemgår.

KL: Ingen konsekvenser
Ifølge KL skal overtrædelser af reglerne for modtagelse af gaver, som i dette eksempel, ingen konsekvenser have.

"Undladelsen heraf er efter konsulenternes opfattelse imidlertid ikke en tjenesteforseelse, der kan berettige til en tjenstlig sanktion, men alene til en præcisering af, at det fremover vil være uacceptabelt at modtage gaver af denne karakter," skriver KL i sin redegørelse om sagen.

Du kan læse et langt udskrift af et interview med Jesper Thyrring her på Computerworld og også eksperternes vurdering.

Ekspert: Fin redegørelse - forkert konklusion

Lektor Sten Bønsing fra Aalborg Universitet, der var blandt kritikerne af koncert-turen, roser KL's redegørelse af forløbet.

"Men konklusionen er forkert," siger han omkring den del, der omhandler bestikkelse.

Han forklarer, at KL netop selv går ind og siger, at bestikkelse finder sted, uanset om det påvirker et valg af leverandør til kommunen eller ej.

Men alligevel konkluderer KL til sidst, at der af en eller anden grund ikke er tale om bestikkelse her, forklarer lektoren.

Sten Bønsing undrer sig desuden over, at KL hiver ældgamle sager frem fra Ålborg om bestikkelse og ikke nogle nyere, hvor der er tale om mindre beløb.

Samtidig bider lektoren mærke i, at han på ingen måde ser rapporten som en frifindelse af kommunaldirektøren, som et medie hurtigt har været ude med en melding om.

"Det fremgår klart, at reglerne for modtagelse af gaver er brudt. Og det er jeg helt enig i," slutter Sten Bønsing.

KL-formand til golf

Sagen om AC/DC-koncert var den første i en stribe afsløringer af gaver fra KMD til offentlige ansatte.

Siden kom det frem, at også fodboldbilletter, håndboldbilletter og golf på KMD's regning havde foregået i årevis.

Desuden havde kommunaldirektøren i Hillerød Kommune taget konen med ud og spise og til Madonna-koncert betalt af KMD.

Og selv KL's afgående formand Erik Fabrin (V) måtte over for BT indrømme, at han havde været til golf betalt af KMD.

KMD har nu valgt at stoppe gaveregnen.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S