HTC og T-Mobile tavse om Windows Phone 7 til HD2

HTC og T-Mobile har besluttet ikke at vente på det nye styresystem Windows Phone 7 og i stedet benytte Windows Mobile 6.5 til HD2.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Telefon-producenten HTC har sammen med den trådløse operatør T-Mobile i denne uge løftet sløret for planerne om den længe ventede HD2-smartphone i USA.

Virksomhederne siger dog samtidig, at der endnu ikke er planer om at lægge Microsofts kommende Windows Phone 7 OS på enheden.

Den nye smartphone vil indeholde en stor 4,3 tommer touchscreen og køre med Windows Mobile 6.5 Professional OS.

HD2 blev oprindeligt lanceret i oktober i Europa, og Microsoft har fortalt, at det ikke vil blive muligt at opgradere en enhed med Windows Phone 6.5 til Windows Phone 7.

Brugerne kan derfor risikere at stå tilbage med en enhed, der ikke kan opgraderes, når først Windows 7 kommer på hylderne. Microsoft fortæller, at smartphones baseret på det nye styresystem muligvis kommer på gaden engang senere i år.

Trods den voksende entusiasme der omgiver Windows Phone 7, så ville virksomhederne ikke vente på det nye styresystem, før HD2 bliver udsendt i USA, lyder det fra Jon Eliay, der er talsmand for T-Mobile. Jon Eliay fortæller desuden, at HTC ikke kan sige, hvorvidt HD2-smartphones kommer til at køre med Windows 7 OS.

"Vi ved ikke, hvornår den første [Windows 7 Phone OS]-enhed kommer," sagde Jon Eliay.

På gaden onsdag

Windows 7 OS blev lanceret, var der en del operatører over hele verden, heriblandt T-mobile, der forpligtede sig til at tilbyde Windows Phone 7-enheder som en del af deres sortiment.

HD2-telefonen vil blive udsendt i USA 24. marts og vil komme til at koste svarende til 2.500 kroner uden abonnement og godt 1.100 kroner med et abonnement fra T-Mobile. Den vil indeholde 3G, GPS, Wi-Fi og trådløs Bluetooth 2.1.

Telefonen inkluderer et 5 megapixel kamera og kører på Qualcomms 1 GHz processor. Den vejer 157 gram og tilbyder 3G tale i 320 minutter samt almindelig tale i 380 minutter. Standby-tiden er på 490 timer.

Telefonen tilbyder op mod otte times batteri med video og 12 timer med audio. Enheden kommer med 576 MB hukommelse og inkluderer et MicroSD drev for ekstra lagerplads.

Virksomheden har desuden samarbejdet med en række indholdsleverandører om at tilføje forskelligt multimedia via telefonen. Brugerne vil for eksempel kunne downloade videoer fra Blockbuster eller e-bøger fra boghandleren Barnes & Noble. Virksomheden er desuden gået sammen med MobiTV om at levere live tv. Under en demonstration kunne man se HD2 afspille en film og køre tv-kanalen MSNBC uden problemer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs mere:
Video: HTC klar med Nexus One-kopi

Windows Mobile-apps virker ikke på nye telefoner

Er det her fremtiden for det gamle Windows Mobile?

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S