Chokerende ringe samarbejde om it-sikkerhed

EU og NATO samarbejder slet ikke nok om at styrke forsvaret mod cyber-angreb, lyder konklusionen i en længere rapport om it-sikkerhed.

Artikel top billede

En ny rapport fra det britiske Overhus sætter store spørgsmålstegn ved it-sikkerhedsniveauet i EU.

I rapporten (PDF), der bærer titlen "Protecting Europe against large-scale cyber-attacks", kan man blandt andet læse, at den globale afhængighed af internettet betyder, at individuelle lande og grupper af lande kan blive hårdt ramt af eventuelle angreb.

"EU-medlemslandenes infrastrukturer er meget afhængige af hinanden, men der er stor forskel på sikkerhedsniveauerne i de forskellige medlemslande og endnu mere i forhold til deres forsvarsniveau. Udviklingen af forsvar mod cyber-angreb bør prioriteres alle medlems-lande," hedder det blandt andet i rapporten.

Med udgangspunkt i de angreb, som tidligere har været rettet mod Estland, undersøger den nedsatte komité i den 166 sider lange rapport det aktuelle trusselbillede - og forsvaret imod eventuelle angreb.

EU og NATO samarbejder ikke

Netop Estlands hovedstad, Talinn, bliver hjemsted for et nyt NATO-center, hvor forsvars-alliancen skal studere og udvikle forsvarsmekanismer til brug i cyber-krige.

Men selvom NATO-centeret altså er placeret inden for EU, er der ifølge rapporten stort set intet sikkerhedssamarbejde mellem de to organisationer.

"Komiteen var chokeret over det manglende samarbejde mellem EU og NATO og anbefaler, at de med det samme udvikler deres holdning til samarbejde. Præcis som med andre aspekter af civil beskyttelse, er der afgørende overlap mellem EU's og NATO's rolle i forhold til cyber-angreb, og samarbejde mellem dem bør i højere grad formaliseres," lyder en konklusion.

"EU og NATO har ens interesser i forsvaret mod cyber-angreb og arbejder på samme made, men alligevel er der stort set ingen kommunikation mellem dem. Der bør være samarbejde frem for dobbeltarbejde," udtaler formanden for den nedsatte komite i Overhuset, Lord Jopling.

Stadig for mange huller i forsvaret

Det fremhæves samtidig, at der også er brug for et tættere samarbejde med andre store, internationale spillere - eksempelvis USA, Rusland og Kina - hvis man skal kunne skabe et mere robust forsvar imod cyber-angreb.

Computerworld har tidligere talt med daværende forsvarsminister Søren Gade om cyberkrig-truslen her i Danmark.

Dengang ]udtalte han, at det blandt andet er NATO's, PET's og politiets opgave at sikre Danmark mod eventuelle angreb.

Sidste sommer var USA og Sydkorea under massive DDoS-angreb (distributed denial of service), hvilket i USA blandt andet resulterede i nedbrud hos det amerikanske finansministerium, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq.

I kølvandet på disse angreb konkluderede en amerikansk rapport, at selvom skaderne var begrænsede, så er det vigtigt, at blandt andre USA hurtigt får styrket sit it-sikkerheds-forsvar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S