Kinesisk net-censur rammer Amerika


Publiceret d. 29. marts 2010 kl. 08.26 | Antal kommentarer (10)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service:
Internetbrugerei Chile og USA er blevet udsat for Kinessk net-censur.

Det sker, efter at en netværksfejl har fået computere i de to lande til at ryge om på den forkerte side af Kinas store firewall. Det betyder, at en række brugere af Facebook, Twitter og YouTube bliver omdirigeret til kinesiske servere.

Sikkerhedseksperterne er ikke sikre på, hvordan det er sket, men det ser ud til, at mindst en internetudbyder for nyligt begyndte at hente high-level DNS (domain name server)-informationer fra det, der er kendt som en root DNS server baseret i Kina.

Den server, der bliver styret fra Kina af den svenske serviceleverandør Netnod, returnerede de DNS-informationer, der ellers skulle ud til de kinesiske brugere, og spredte på den måde Kinas internet-censur til udlandet.

Kina styrer adgangen til en række hjemmesider med hård hånd ved hjælp af en teknologi, der er kendt som "the Great Firewall of China."

Uklart omfang
Problemet blev offentliggjort onsdag af Maricio Ereche, der er DNS-administrator ved NIC Chile. Han så, at en ikke navngivet lokal udbyder rapporterede om, at DNS-forespørgsler til sider som Facebook.com, Twitter.com og YouTube.com - som alle er blokerede i Kina - blev omdirigeret til falske adresser.

Det er endnu uklart, hvor stort problemet er. Mauricio Ereche fortalte, at de falske informationer kom fra tre access points i Chile og et i Californien, men torsdag oplyste han, at problemet ikke længere dukker op.

"Vi rammer ikke længere serveren i Kina," skrev han i et forum-indlæg.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3





Alle artikler om:
Censur, Udland, Netværk, Samfund


Kommentarer - Debatoversigt


Tja det er jo..
8 indlæg

Hvem mon udvikler en ny DNS protokol?
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...

Intelligente PDU'er eller strømpaneler kan hjælpe dig til at kende dit datacenter bedre, så du...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.