Foto: Søren Hytting.

Det sagde udskældt minister om danskernes it-evner


Publiceret d. 19. april 2010 kl. 12.20 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

yildiz_akdogan.jpg
Det spurgte Socialdemokraternes it-ordfører, Yildiz Akdogan, videnskabsministeren om på samrådet:

1: Hvad vil ministeren gøre for, at befolkningen ikke lades i stikken med hensyn til digitaliseringen af det offentlige - set i lyset af at hele 40 procent af befolkningen kan defineres som it-analfabeter?

2: Hvilke initiativer vil ministeren igangsætte for at løse problemet med, at hel 40 procent af Danmarks befolkning kan defineres som it-analfabeter?

3: Hvordan vil regeringen sikre, at vi ikke får en it-underklasse i Danmark, der hægtes af samfundsudviklingen på grund af dårlige it-kundskaber?

 
 
Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) blev i sidste uge hevet i samråd af Socialdemokraternes it-ordfører, Yildiz Akdogan, for at svare på spørgsmål om danskernes it-kompetencer.

Yildiz Akdogan indkaldte til samrådet efter Højhastighedskomiteens rapport med henvisninger om, at it-svage står i vejen for Danmark som højhastighedsnation, og samtidig påpegede hun, at op mod 40 procent af danskerne har ringe it-kompetencer.

Dertil kommer, at Videnskabsministeriet selv sidste år gennemførte en undersøgelse med resultatet, at fire ud af 10 danskere er it-analfabeter.

Under samrådet, der strakte sig til en time frem for de planlagte tyve minutter, afviste Charlotte Sahl-Madsen flere gange, at der skulle være tale om 40 procent it-svage i Danmark.

Det fremgår af det uddrag fra samrådet, som Videnskabsministeriets nyudnævnte pressechef, Anders Frandsen, har sendt til Computerworld.

Af uddraget fremgår det også, at videnskabsministeren understregede, at der er flere projekter i støbeskeen til at bakke op omkring it-svage i samfundet, selv om it ikke skal tvinges ned i halsen på dem, der ikke ønsker det.

Yildiz Akdogan har over for Computerworld raset over, at videnskabsministerens initiativer til at få gang i it-læringen virker meget lidt konkrete.

Statistisk svar
De to kvinder duellerede på ord om danskernes it-kompetencer, og videnskabsministeren lagde ud med at påpege, at det er misvisende at sige, at helt op mod 40 procent af danskerne er it-analfabeter.

Det skete med henvisning til tal fra Danmarks Statistik, der viser, at:

• 86 procent af befolkningen har adgang til internet i hjemmet.
• Næsten tre ud af fire anvender internet dagligt eller næsten dagligt.
• 66 procent af danskerne har brugt netbank de seneste tre måneder.
• 64 procent har handlet på internettet inden for det seneste år.
• Sidste år var 3,1 millioner danskere på Skats hjemmeside for at se selvangivelsen.

For at komme problemer med it-analfabeter til livs vil ministeren styrke samarbejdet med industriens parter (DI/ITEK, Dansk Metal, 3F og HK/Privat) og holde en national konference om it-kompetencer med fokus på kompetencernes betydning.

"Når det så er sagt, så mener jeg, at det er vigtigt, at ingen borgere lades i stikken i takt med den øgede digitalisering af det offentlige. Lad mig slå helt fast, at borgerne med e2012-målene ikke tvinges til digital kommunikation med det offentlige," forklarede videnskabsministeren på samrådet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Beklager det er allerede forsent
1 indlæg

"Jeg vil dog gerne understrege, at vi jo ikke kan påtvinge befolkningen it-kompetencer. Der er også et element af eget ansvar eller egen lyst, som skal være til stede. Man skal altså have retten til at sige, at man ikke gider lære noget om it," lød det fra Charlotte Sahl-Madsen.


Det er sgu forsent, staten på tvinger nødvendigheden for IT-kundskaber, feks flere ting KAN kun gøress via digital signatur, osv, du kan ingen gang gøre det via et password, flere og flere offentlige instanser forlanger at man indordner sig, eller man kan til nøds brug deres højt overbelastede telefon net.

Jeg prøvedet i 5 dage at få fat i et af job centerne, via telefon, men kunne aldrig kommer igennem, jeg skrev en mail, og hørte endeligt fra dem efter ca 1 uge, hvad skal en borger der enten ikke har råd eller mulighed for at komme til en af jobcenterne gøre hvis de ikke har internet.

Med E-Box, Digital forvaltning osv, lukning af divs elementer, er folk tvunget til at få information via internettet, ellers kan de jo ikke få noget.

Vente tider for at snakke med Skat via Telefonen ligger vel over 1.5 timer, bare for at komme i kontakt med en medarbejder.

Ellers skal man kunne fragte sig selv ind til kontoret, i håbet om at man kan komme ind og snakke med nogen, der kan man så sidde op i mod timevis.

Så hvis man ikke har internet eller er IT-analfabet, så er man smidt ud af samfundet, og behandlet som en mindre værd borger.

Ikke at jeg personligt har problemet men jeg kender flere ældre der har problemet.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.