Advarsel: Vi løber tør for IPv4 - overgang bliver svær

Vi er ved at løbe tør for IPv4-adresser, men verden er ligeglad. Overgangen til næste protokol bliver uhyre vanskelig. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: John Curran har et budskab til internetudbyderne: Der er ingen kære mor, hvis du ikke allerede er begyndt at opgradere til IPv6.

Det kan du læse mere om her.

Curran er bestyrelsesformand for American Registry for Internet Numbers.

Han talte i sidste uge ved konferencen FutureNet om, at de næste 18 måneder vil udgøre en slags "dommens dag" for de internetudbydere, der stadig tror, at de kan klare sig ved at forbedre effektiviteten af deres anvendelse af IPv4-adresser.

Vi løber tør

Bundlinjen er, at der simpelthen ikke er flere IPv4-adresser tilbage om halvandet år.

"Vi vil begynde at afvise efterspørgsler på IPv4-adresser. Der vil ikke være flere. Sagen er, at vi løber tør," siger Curran.

Øvre grænse: Fire milliarder
IPv6 er den næste generation af internetprotokollen, der er designet af Internet Engineering Task Force (IETF) til at løse problemet med det begrænsede antal IP-adresser under den nuværende IPv4.

Den nuværende standard af internetprotokollen har en øvre grænse på omkring fire milliarder IP-adresser, mens IPv6 har mange gange flere: 3,403 gange 10 opløftet i 38. potens.

Det problem, som fortalere for IPv6 indtil videre er løbet ind i, er, at mange internetudbyderes store erhvervskunder ikke kan se den store fidus i at investere tid og penge i udrulning af IPv6 under en recession, hvor de har langt mere akutte behov.

Derudover påpeger Curran, at det ikke bliver nogen nem overgang, da IPv6 ikke er bagudkompatibel med IPv4.

Du vil være tvunget til indkapsle data

Derfor vil internetudbyderne i den første tid være nødt til at understøtte begge protokoller, da IPv6-adresser typisk forbinder til hinanden over IPv4-netværk ved at indkapsle IPv6-data i IPv4-datapakker og på den måde skabe en "tunnel" gennem det ældre netværk.

Der er med andre ord ingen enkel måde at opgradere hvert eneste netværk til IPv6 uden at holde fast i IPv4 lidt endnu.

"Der bliver nødt til at være to netværk, og det er et problem, som vi ikke har nogen nem løsning af. Vi bliver muligvis nødt til at køre IPv4 parallelt med IPv6 i årtier," siger Curran.

Fra et praktisk standpunkt anbefaler Curran, at internetudbyderne omgående begynder at forberede deres kunder på overgangen til IPv6 ved at tilbyde forbindelser gennem både IPv4 og IPv6.

Han bemærker, at selv om efterspørgslen på IPv6 måske ikke er så stærk lige nu, så vil den stige langt hurtigere, så snart American Registry for Internet Numbers løber tør for IPv4-adresser i løbet af de næste 18 måneder.

"Efterspørgslen på understøttelse af IPv6 vil meget, meget hurtigt blive til et decideret krav. Introducer understøttelse af IPv6 i jeres produkter så hurtigt som muligt," siger han

Hvis alt dette lyder som en noget kaotisk proces, så kan man ifølge Curran fatte mod ved det faktum, at det er højst usandsynligt, at internetudbyderne skal foretage en lignende overgang før om meget lang tid.

"Den gode nyhed er, at vi ikke regner med at forlade IPv6. Der vil gå adskillige århundreder, før vi skal bekymre os om dette igen," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect