Holdet fra Edlund er præcis det samme som sidste år, og de er alle skadesfri. Foto: Gabor Klöczl

Mestrene fra Computerworld Løbet: Vi vinder igen i år


Publiceret d. 8. juni 2010 kl. 10.24


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Da Computerworld Løbet blev afviklet i 2009 var det løbeteamet fra Edlund, der løb sig til toppen af podiet blandt de mere end de 1.000 deltagere.

Du kan læse mere om Computerworld Løbet her.

Edlund, der leverer løsninger til forsikrings- og pensions-branchen, stiller i år med præcis det samme hold, og ambitionen er helt klar.

"Jeg vil sige, at vi kører meget skuffede hjem derudefra, hvis ikke vi vinder igen," siger Jeppe Juhl, som er en af løberne på det fire mand store hold.

Edlund-drengene klarede sidste år de 4 x 2,5 km på sammenlagt 34 minutter og 27 sekunder, og i år er det målet at slå den tid.

"Vi mener selv, at vi er anelse stærkere i år, så vi mener, det er realistisk at sætte ny rekord," siger Jeppe Juhl.

Årets vigtigste løb
Hver onsdag er der fællestræning for dem, der har lyst fra Edlund. Normalt er det meget hygge med nogle hurtigere og nogle knap så hurtige hold.

De seneste måneder er de forsvarende mestre dog gået i målrettet træning.

"Det var firmaets første triumf på løbebanerne sidste år, så det har givet os et specielt forhold til Computerworld Løbet. Det er simpelthen sæsonens vigtigste løb," siger Jeppe Juhl.

Det har betydet, at der er blevet lagt et specifikt træningsprogram hen mod dette løb.

"Vi løber en masse to kilometer-intervaller, og træningen er fastlagt, så vi form-topper til løbet," siger Jeppe Juhl.

Povl Aage, der er en af de fire løbere fra Edlund, skal også deltage i Ironman i København til august.

"Povl Aage har kunnet få det til at passe med en form-top nu og en til efteråret, så han er god at have med på holdet," siger Jeppe Juhl.

De hurtige fra Edlund
Sejren sidste år har også betydet noget mere for Edlund-drengene.

"Det har helt klart været med til at styrke vores profil. Før var vi kendt for at være forsikrings- og kodenørder, men nu genkender flere os som 'de hurtige fra Edlund'," siger Jeppe Juhl.

Nu vil det så vise sig, om Edlund-drengene kan leve op til de store ambitioner, når starten går i Lautrupparken i Ballerup i aften klokken 18.

I hvert fald ser vejrforholdene ud til at blive betydeligt bedre end både mandagsvejret og løbet sidste år, da regnen piskede ned.

Du kan finde mere info om Computerworld-løbet her.

Du kan læse mere om sidste års løb her.



Alle artikler om:
Erhverv, Computerworld-Løbet, Branchen


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.