IBM med på noderne

Ligger i hemmelige forhandlinger med pladeselskaber om et nyt digitalt system til distribution af musik.

Af Lene Sekjær

IBM og de to store pladeselskaber Warner Music og Sony Music skulle være tæt på samarbejdsaftale, som gælder test af et nyt, epokegørende system til musik-distribution, fremgår det af web-nyhedstjenesten Nando.net.
IBM vil endnu ikke ud med detaljer om det nye system, som foreløbig bærer kodenavnet ?Madison Project?, men indrømmer, at der er forhandlinger i gang med de to pladeselskaber. Udviklingen af systemet skulle efter sigende have stået IBM i 20 millioner dollars.
Pladebranchen må ellers siges at have et noget ambivalent forhold til digital musik-distribution. Som billig distributions-løsning udgør fænomenet en oplagt fordel, men som drivkraft for øget pirat-aktivitet på Internet, kan det samtidig vise sig som en enorm trussel.
IBM?s Madison Project skulle dog garantere pladeselskaberne ?et meget højt sikkerhedsniveau? med hensyn til deres ophavsret.
I forvejen har Deutsche Telekom siden marts kørt et ?Music On Demand?-projekt, der omfatter 50 pladeselskaber. Hvornår, og om, det tyske system lanceres kommercielt, er uvist.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics