DKUUG overvejer fond til millionerne

Slagsmålet om de mange millioner i DKUUG?s kasse får nu en række tilbageværende bestyrelsesmedlemmer og medlemmer til at overveje dannelsen af en fond.

Af Torben R. Simonsen *, Computerworld

Den stenrige Unix-brugerforening DKUUG prøver at finde sine egne ben, efter at et mindretal i bestyrelsen i sidste uge besluttede at trække sig fra deres pladser.
DKUUG ejede gennem Internet-selskabet DKnet frem til 1996 retten til at registrere alle .dk-domænenavne. DKnet blev i 1996 solgt til Tele Danmark for 20 millioner kroner, og siden den dag i februar har spliden langsomt, men sikkert, arbejdet sig ind i foreningens hjerte. Som et anonymt medlem af DKUUG udtrykker det:

? Der er alt for mange, der vil have fat i pengene og som helt har glemt foreningens grundlæggende arbejde.
I øjeblikket diskuterer medlemmerne af DKUUG, hvordan man skal komme videre, efter at toppen af organisationen med formanden Myanne Olesen i spidsen forlod deres poster.

Mistillidsvotum

Slagsmålet i DKUUG skyldes ikke mindst forskellige opfattelser af, hvor foreningen skal bevæge sig hen. Selv om det kan være svært at tale om fløje, da DKUUG ? og ikke mindst sekretariatet ? i høj grad også er historien om de sammenbragte børn, hvor gøgeungen i reden er Linux-brugergruppen SSLUG. På trods af den bedste vilje til at arbejde sammen, er det ikke lykkedes at få skabt enighed, og formanden Myanne Olesens afgang kan kun tolkes som et mistillidsvotum til de resterende medlemmer i bestyrelsen.

Underskud på driften

Blandt andet har foreningen haft underskud siden salget af DKnet, og også regnskabet for 2000 ender med røde tal. Hertil kommer, at budgettet, som det ligger på nuværende tidspunkt, opererer med et mindre underskud.
Årsagen til den dårlige økonomi, der blandt andet har betydet, at foreningens formue i dag er nede på 14 millioner, skyldes, foruden et øget forbrug til etablering af et egentligt sekretariat, også manglende succes med de finansielle dispositioner. Men trods dette er DKUUG stadig en rig forening. Formuen pr. medlem er godt 32.000 kroner. Til sammenligning er formuen pr. medlem i Dansk Dataforening godt 2.000 kroner

Indtil generalforsamlingen den 28. februar har bestyrelsesmedlemmerne lovet hinanden at holde tæt, men i DKUUG?s elektroniske diskussionsforum går debatten i øjeblikket på, om foreningen bør etablere en fond, og finansiere aktiviteter gennem fondens overskud.

? Jeg synes, det er en god ide og noget, vi bør undersøge nærmere, ligesom vi skal undersøge andre modeller for foreningens økonomi, siger bestyrelsesmedlem Kristen Nielsen.

Generalforsamlingen vil dog ikke kunne vedtage oprettelsen af en fond. Eneste punkt på dagsordenen er budgettet for 2001 og en beretning fra bestyrelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job