Datatilsynet freder e-mails

Arbejdsgivere har ikke ret til at kigge de ansatte efter i den elektroniske indbakke, medmindre der udtrykkeligt er indgået aftale herom.

En arbejdsgiver kan ikke bare kigge i de ansattes e-post eller browser-indhold. Det fastslår Datatilsynet efter en række afgørelser på området.

Ifølge Datatilsynet er en arbejdsgivers kig ned i en medarbejders elektroniske postkasse omfattet af persondataloven og derfor også omfattet af denne lovs bestemmelser om et sagligt formål og en forudgående information.

Den nyeste afgørelse fra Datatilsynet præciserer, at persondataloven ikke giver en arbejdsgiver lov til at læse private e-mails i strid med straffelovens regler om brevhemmelighed. Med andre ord, hvis der er tale om en privat e-mail, må arbejdsgiveren ikke gøre sig bekendt med indholdet. En arbejdsgiver må heller ikke gøre sig bekendt med medarbejderens færden på internet, hvis det har karakter af indsamling af personrelaterede oplysninger.

Medarbejderne skal informeres

Hvis en arbejdsgiver skal kigge i internetarkiverne, skal der være tale om rimelig og lovlig behandling, der forudsætter, at registrerede personer kan få kendskab til behandlingens eksistens. Når der indsamles oplysninger hos eller om dem, skal de have nøjagtige og fyldestgørende oplysninger med hensyn til de nærmere omstændigheder ved indsamlingen.

Som følge af princippet om god databehandlingsskik finder Datatilsynet, at en arbejdsgivers kontrol af de ansattes internet-brug og e-mails normalt forudsætter, at de ansatte på forhånd på en klar og utvetydig måde er informeret om, at kontrol kan finde sted. Når medarbejderne til gengæld er blevet informeret, har Datatilsynet ingen indvendinger imod, at både e-mails og browserindhold analyseres. Dog gælder straffelovens bestemmelser om indgriben i meddelelseshemmeligheden stadig, så hvis arbejdsgiveren erfarer, at indholdet af en e-mail er privat, må han stadig ikke gøre sig bekendt med indholdet.

Datatilsynet understreger endvidere, at en overvågning af medarbejderens elektroniske forbrug skal være baseret på saglige formål.

Både administrative og sikkerhedsmæssige hensyn kan efter Datatilsynets opfattelse anses for saglige formål.

Flere oplysninger her

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job