NTI: Certifikater er en guldgrube

På under et år har sikkerhedsfirmaet Eurotrust skabt en overordentlig lukrativ forretning ved at certificere internethandlen. Omsætningen er nu 3,5 millioner kroner om måneden.

Det går stærkt for sikkerhedsfirmaet Eurotrust for tiden. På ti måneder har selskabet skabt en pæn omsætning ved at sælge certifikater til virksomheder, der vil have gang i handlen på nettet.

Sidste måned rundede omsætningen 3,5 millioner kroner, og certificeringerne står derfor i dag for godt 30 procent af Eurotrust Danmarks samlede forretning.

Produktet, der sikrer den pæne omsætning, er de såkaldte SSL certifikater, som kreditkort selskaberne kræver, at websites er udstyret med, hvis kreditkort skal bruges til e-handel.

Eurotrust har licens til at sælge certifikater fra Verisign, som sikrer kryptering af data fra server til browser.

I alt sidder tolv telesælgere i dag hos Eurotrust og sælger certifikater til det meste af Nordeuropa, men målet er at være dobbelt så mange inden december, fortalte telemarketingchef Sissel Weitzhändler, da hun kiggede forbi Computerworlds redaktion på NTI messen.

- Det går virkelig stærkt for tiden. Da vi åbnede på det svenske marked, omsatte vi for eksempel for 800.000 kroner den første måned, siger hun.

Selv om firmaer køber SSL certifikater for at blåstemple deres e-handel, så har Eurotrust størst succes med at sælge certifikaterne via traditionelt telesalg.

Certifikaterne bliver solg på nettet og af konsulenterne i marken, men langt de fleste sælges via telemarketing, oplyser Sissel Weitzhändler.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics