ANNONCE:
Juleindkøb er måske det værste ved december overhovedet. Alt for mange mennesker, alt for mange udsolgte varer, alt for svært at få hjælp, fordi alle ekspedienter er optagede - og så er der rædselsfuld julemusik overalt.
Derfor blev en hel del af mine julegaveindkøb i år foretaget på nettet.
Men næste år får de rædselsfulde storcentre og specialbutikker en revival for mit vedkommende: For her har man da i det mindste en gave at smide under juletræet.
Her i januar har min syv-årige fætter stadig ikke fået sit Nintendo DS-spil (jeg regner med, at han er for lille til at læse på cw.dk), og mine forældre har stadig ikke fået nogle film, de havde ønsket sig (her tager jeg bare chancen og håber de ikke ser dette blogindlæg).
Spillet blev bestilt to uger før juleaften med en leveringstid på 1-7 dage. Her efter nytår har jeg fået tilbudt at annullere ordren, fordi de stadig ikke kan skaffe den hjem.
Filmene blev bestilt af min lillesøster helt tilbage den 20. november. Efter nogle e-mails frem og tilbage ved hun stadig ikke andet end, at de skulle dukke op i "januar".
Jeg selv fik desuden først min Raveonettes-cd mellem jul og nytår, fordi den også var forsinket. Heldigvis er det en cd, der er værd at vente på

Ironisk nok nåede kun den gave frem, der var bestilt i urimelig kort tid før jul - nemlig søndagen før. Tak for det,
Saxo 
Siden har jeg hørt fra masser af mennesker, at de da aldrig kunne finde på at bestille gaver på nettet, netop fordi mange nok ikke vil dukke op til tiden.
Men hvad siger I? Har I gode eller dårlige erfaringer med at købe gaver på nettet? Og skæld mig gerne ud, hvis jeg har klynket for meget i dette indlæg

.