BLOG: Efter nogle timers brug bliver Firefox sløv og dårlig. Er det brændende ræv ved at forkulle. Eller er det mig der giver den for meget brænde? Hmmm hvorfor skiftede jeg egentlig væk fra Explorer?
Men jeg skal altså bruge min browser - også om eftermiddagen.
Så
Alle andre programmer virker fint. Kun min browser virker lettere udbrændt, mens Explorer veloplagt hopper frem, når min desperation presser mig til at klikke den frem. For jeg skal jo på nettet.... i hvert fald hvis jeg skal gøre mit arbejde.
Og vi ved jo alle, hvad hvor vigtigt nettet er, ik'?
Skal jeg da ligefrem overgive mig til Bill Gates' nåde igen ved at gøre Explorer til standard igen?
I hvert fald er det svært for denne digitale olding at bevare entusiasmen for Firefox, når det vigtigste er at have en maskine, der virker.
Uden at skulle ind og pille ved alle mulige indstillinger et eller andet sted på et kontrolpanel.
Prøv at kig i tasklisten - er Firefox ikke gået i loop? Jeg oplever det også jævnligt - går ind i tasklisten - firefox.exe bruger alt ledig kraft. Slår den ihjel og strater den op igen. Da Firefox nu husker hvilke tabs der var åbne kan jeg ret hurtigt komme tilbage hvor jeg var. Jeg har ikke rigtig gjort mere ved det - lidt irriterende og jeg har undret mig over at der ikke har været fix for det (ja ja - det er jo fordi jeg ikke har fejlmeldt det og ingen andre har) eller omtale i f.eks. CW.
Michael Deichmann skrev: Prøv at kig i tasklisten - er Firefox ikke gået i loop?
Ja det sker ofte, men mest på min bærbare med Win XP, på Vista 64-bit er det ikke sket endnu, så kan måske være det nyeste build der er lidt buggy, havde det dog også i 2.0.0.6 versionen.
Michael Deichmann skrev: Prøv at kig i tasklisten - er Firefox ikke gået i loop? Jeg oplever det også jævnligt - går ind i tasklisten - firefox.exe bruger alt ledig kraft. Slår den ihjel og strater den op igen. Da Firefox nu husker hvilke tabs der var åbne kan jeg ret hurtigt komme tilbage hvor jeg var. Jeg har ikke rigtig gjort mere ved det - lidt irriterende og jeg har undret mig over at der ikke har været fix for det (ja ja - det er jo fordi jeg ikke har fejlmeldt det og ingen andre har) eller omtale i f.eks. CW.
sjovt nok har jeg også prøvet det.
sidder på samme spil side, med både explorer og firefox i samme spil samme chat, og hver gang er det firefox der bruger langt mest energi/ram for at køre det samme som explorer, nok en af grundene til at jeg ikke skifter fast over på firefox.
synes ellers at firefoxen går under at være hurtigere end explorer, det har jeg ikke oplevet endnu.
Jeg har brugt Mozilla browserne på Linux i årevis. De har bare spillet uden problemer.
Hvem ved hvor godt Windows egentligt spiller med Firefox? Kan Firefox lide 64-bit Windows eller er det 64-bit Windows der ikke kan lide Firefox? Hvor længe er det siden at man har lavet en ny-installation af sin Windows-installation?
Der er jo ufattelig mange parametre der gør at et program halter i svinget?
Søren Christensen skrev: Min ræv virker perfekt sålænge der ikke er noget flash. Det samme gælder for min explorer. Den går meget ofte kold når jeg er på sider der bruger flash.
Jeg har akkurat samme oplevelse (Windows 32 bit). Dvs. at der opstår problemer med browseren efter mange timers brug, såfremt jeg har set mange sider med Flash (især de irriterende videoreklamer), eller åbnet mange PDF dokumenter.
Problemet ser ud til at være identisk for både IE, Firefox, og Safari for Windows... som jeg i panik prøvede at skifte til, for at slippe for problemerne. Men til ingen verdens nytte.
Enten er der fejl i disse plug-ins (Flash/(PDF), eller også er der en indbygget svaghed i den måde browserne bruger dem på. Ellers kan det jo ikke forklare at fejlene kommer på tværs af flere forskellige browsere...
Jeg har en firefox der gaar istaa paa min macBook, men virker glimrende baade paa vores iMac, der er tilsvarende konfiguret, og haft tilgang til de samme internetsider - begge browsere og systemer er opdateret, saa det undrer mig (jeg har endda proevet at reinstallere, men lige lidt hjalp det).
Paa linux har jeg ikke oplevet nogle problerm - jeg undrer over hvor mange af disse problemer der er systemspecifikke.
Mange tak for de gode input. Jeg vil forsøge at finde ud af det. Men det begynder også at haste, for lige om lidt nærmer vi os eftermiddag. Og så er det ved at være ved de tider. Melder tilbage lidt senere/peder
Det eneste tidspunkt min FireFox dør på, er når jeg prøver at se videoer på Politikens hjemmeside. Ellers kører den over al forventning, og jeg bliver ikke bombarderet med reklamer over det hele, takket være AdBlock - og de få sider der generer FireFox, starter nu automatisk i en IE-Tab, så det generer mig ikke længere.
FireFox er godt, FireFox med Plugins er rigtigt godt! (Ikke mindst Download Statusbar!)
Det er en del af etiketten omkring open source at man bidrager så godt som man kan til projektet ved at rapportere tilbage. Og her skal man ikke glemme at test-timer er mindst lige så værdifulde for et open source-projekt som udvikler-timer.
Men underligt nok mener min computer, at jeg bør sætte tempoet ned.
Hvis du med "min computer" mener din hardware, så prøv at udføre Firefox-eksperimentet igen med noget andet middleware end Windows.
Vælger du at gøre eksperimentet på Linux har du oven i købet muligheden for at afprøve den helt frie version af Firefox (Iceweasel).
Jeg forsøgte mig dels frem med Michaels råd om taskilisten og Kaspers link (se ovenfor). Og pillede lidt ved diverse indstillinger uden den store systematik (beklager den lidt ustrukturerede tilgang men på det tidspunkt var jeg lidt sur på programmet) og indtil nu har jeg været forskånet for mere vrøvl (syv-ni-tretten + bank under bordet).
Glem angsten for nettets big brothers. Hvad med fordelene ved, at de opsamler mine data? Tilhører angsten for Big Brother ikke en anden tid og generation?
Tusinde af danskere melder sig ind i Facebook-gruppe for at gøre grin med i-byen-unge. Hvor er gårdvagten, når man skal bruge ham? Hvorfor er det ok at mobbe på nettet, hvor tusinde kigger på, når det er forbudt i en almindelig skolegård?
Peder Bjerge har har en fortid på Politiken og Børsens Nyhedsmagasin, hvor han har dækket det elektroniske univers. Hans computer er tændt fra klokken 0635 (han vågner 0630) til om aftenen, når han dratter omkuld. Alligevel er hans søn Christoffer, 13, bare så meget foran farmand i det lille hjem på Christianshavn. Følg generationskløften på denne blog.
Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.
Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.