Medarbejderne er i eksponentiel grad med til at styre, hvordan teknologien skal spille ind netop i forhold til deres stilling. Hos Dell har vi i lang tid arbejdet med distancearbejde, hvor it-administrationen især kommer i spil, når medarbejderne tager units med frem og tilbage og arbejder fra hjemmet, fra bussen og hvor det lige passer dem. Faktisk er det hele 25 % af danskerne, som arbejder hjemmefra i et eller andet omfang hver dag, og 36 % af dem føler, at de er mere effektive, når de arbejder hjemmefra. Det viser en undersøgelse fra
Dansk Erhverv og Microsoft udført af Intersearch, som blev udarbejdet i forbindelse med "Arbejd-smartere-ugen" i april i år.
Distancearbejde har måske nok på et tidspunkt givet it-ansvarlige grå hår i hovedet, når det kom til administration og sikkerhed, men masser af virksomheder har også fået øjnene op for fordelene ved en noget mere fleksibel it-administration. Det viser den tredje og sidste rapport i Dells "The Evolving Workforce Study", der kombinerer indsigt fra globale virksomhedsledere og fra CIO's. De tre rapporter i "The Evolving Workforce Study" har sammen inkluderet medarbejdere og ledere verden over og har givet os et hav af information og masser af indsigt, men produktivitetsdiskussionen har vist sig at være den mest fremtrædende - det at forstå, hvordan teknologi og mobilitet driver medarbejderes effektivitet og ydeevne.
Resultater fra rapport nummer 2 i serien viser, at 40 % af de adspurgte medarbejdere i dag har indflydelse på valget af teknologi, og dette tal forventes at stige til 55 %. Derudover ville hele 59 % af de adspurgte "nyde" deres arbejde mere, hvis de selv kunne vælge teknologi. Samtidig viser rapporten, at størstedelen af virksomhedsledere accepterer, at medarbejdernes indflydelse på valg af teknologi har en positiv betydning for produktiviteten.
Men det er også essentielt, at virksomhederne fastsætter nogle transparente rammer i forhold til disse valg, og mange virksomheder er i fuld gang med at overveje, hvorvidt der er en acceptabel balance mellem den forventede øgede produktivitet og de åbenlyse sikkerhedsrisici. Derfor består udfordringen nu i at hjælpe virksomhederne med at få en åben og overvejet tilgang til consumerization-trenden, så medarbejderne kan få adgang til den teknologi og de redskaber, der kan optimere produktiviteten.
Om Evolving Workforce-studiet Dette store studium tog sin begyndelse tilbage i oktober 2011 med en mission om at identificere og udforske de fremtidige trends på arbejdspladser og den rolle, som teknologi spiller i udviklingen. Indsigten bliver brugt til bedre at forstå de forandrede krav fra arbejdsstyrken, og hvordan vi derigennem bedre kan hjælpe vores kunder med de rigtige løsninger, services og produkter.
Det har været et omfattende studium, der har taget 10 måneder at færdiggøre og har involveret 29 interviews med virksomhedsledere og brancheeksperter, såvel som en undersøgelse blandt 8.360 medarbejdere fra 11 lande på fem kontinenter.
Læs mere på
www.dell.com/evolvingworkforce