Der gælder andre regler for de store - naturligvis

BLOG: Det er bemærkelsesværdigt at OSL og Morten Messersmidt bruger så meget energi på at tage afstand til den rapport fra Konkurrencestyrelsen, som de selv har arbejdet så ivrigt for skulle blive skrevet.
Skrevet i Gigant-bloggen


Publiceret d. 13. august 2009 kl. 22.39 | Antal kommentarer (5)


 
ANNONCE:
Jeg er sikker på, at mine medforfattere her på gigant-bloggen vil give mig ret i, at der gælder andre regler og normer for store virksomheder, end der gør for mindre. Sådan bør det også være. Virksomheder som har en ledende markedsposition, har af indlysende grunde et større ansvar, hvilket da også afspejler sig i en skærpet lovgivning, samt ikke mindst i de forventninger, som det omkringliggende samfund har til virksomheden.
Konkurrencestyrelsens rapport
I denne uge har man flere steder kunne læse om den rapport, som Konkurrencestyrelsen har udarbejdet om konkurrencen på kontorpakkeområdet. Det er ingen hemmelighed, at både Morten Messerschmidt og Open Source Leverandørforeningen - med bl.a. IBM, ORACLE og andre af Microsofts internationale konkurrenter i spidsen og med Morten Kjærsgaard som formand - har stået fader til hele ideen om Konkurrencestyrelsens rapport. Derfor er det også bemærkelsesværdigt, at netop de kræfter, som har ønsket rapporten, i disse dage bruger så meget energi på at kritisere og tage afstand fra den - det er tydeligt, at rapporten ikke indeholder det, som Morten Messersmidt og OSL havde forventet eller håbet på.

På en række centrale områder er Konkurrencestyrelsens rapport klar og entydig i sin anbefaling:

- Det bedste for konkurrencen er, at Danmark fortsætter med begge de to standarder - Open XML og ODF

- ODF er mangelfuld og ikke tilstrækkelig til at opnå interoperabilitet. ODF understøtter ikke den funktionalitet, som forbrugerne forventer af en moderne kontorpakke. Samtidig er ODF underspecificeret på en række af de centrale områder, som ODF rent faktisk forsøger at adressere.

- Microsoft Office 2007 SP2 er det eneste produkt som i dag understøtter både ODF og Open XML direkte, men dette kan sagtens ændre sig i fremtiden. Konkurrencestyrelsen mener således, at hvis en kunde eller myndighed lægger vægt på interoperabilitet, så må Microsoft Office foretrækkes. Styrelsen foreslår ligefrem, at Microsoft Office 2007 SP2 erstatter konverterings plug-ins, da kvaliteten synes at være markant bedre i Microsofts løsning end hos de konvertere som anvendes andre steder.

- Konkurrencestyrelsen gentager, hvad både ISO og ekspertgruppen tidligere har konkluderet, nemlig at begge standarder er åbne standarder. For konkurrencen er den logiske følge heraf, at åbne filformater ikke kan udgøre en markedsbarriere. Med andre ord gælder det, at både Microsoft og vores konkurrenter (som f.eks. IBM og Google) frit kan vælge at implementere begge de åbne filformater og således frit kan drage nytte af de netværkseffekter som findes omkring formatterne.

Konkurrencestyrelsen afstår (fornuftigt nok) fra at spå om fremtiden, men fremhæver, at f.eks. gratis programmer som OpenOffice og on-line kontorpakker som Google Apps udgør en ny udvikling i markedet, som truer Microsofts nuværende markedsposition. Ligeledes fremhæves den økonomiske krise som en relevant faktor for udviklingen i markedet til fordel for gratis software.
Microsofts position på marked
Konkurrencestyrelsen fremhæver desuden det faktum, at Microsoft i dag har en domineret position på markedet.

På konkurrencestyrelsens pressemøde blev der således indlysende spurgt til, hvad der evt. bør og kan gøres for at ændre på dette, og om Microsofts position på markedet af sig selv burde give anledning til, at det offentlige Danmark vælger ODF for derved at give Microsofts konkurrenter et boost, samt stække Microsofts position?

Konkurrencestyrelsens svar på disse spørgsmål var interessante og gav indblik i de væsentlige mellemregninger, som Morten Messersmidt og OSL gentagende gange overser i ders argumentation. Konkurrencestyrelsen svarede:

- Et velfungende marked handler om at sikre gode rammebetingelser for at virksomheder kan konkurrere indbyrdes. Det handler derimod ikke om at bruge én standard (red: ODF) til at udelukke eller stække én given spiller (dominerende eller ej), og da slet ikke hvis dette sker på bekostning af forbrugerne.

- Anvendelsen af åbne standarder (en eller flere) er en god måde at skabe disse rammebetingelser på, også selvom det i det konkrete tilfælde er for tidligt at vurdere, hvad de konkrete åbne standarder kommer til at betyde på længere sigt (i.e. standarderne er endnu umodne).

- Det er ikke forbudt at have en dominerende position på et marked.
Man må ikke glemme innovationen
Det gør sig gældende, at et marked uden konkurrence er kendetegnet ved en lav grad af innovation. Men det er ganske tydeligt, at innovationen på softwaremarkedet om noget er præget af en høj grad af innovation - tænk bare på det stigende antal forskellige kontorpakker, der er udviklet inden for blot de seneste 2-3 år. Og tænk på den løbende innovation af forretningsmodeller, som bl.a. betyder at virsomheder tjener gode penge ved at tilbyde kontorsoftware "gratis" - open source er ikke gratis, men blot en anden forretningsmodel.

Jeg er enig med Morten Messersmidt i, at Konkurrencestyrelsen har gjort sit hjemmearbejde godt og grundigt inden for de rammer, som blev givet. Og jeg tror, at det basalt set er ovenstående, som er akilleshælen for både OSL og Morten Messerschmidt: De kan nemlig ikke forlige sig med, at Microsoft har en ledende markedsposition på området for kontorpakker, og de havde derfor håbet på, at Konkurrencestyrelsen ville melde ud, at ODF var et politisk tryllemidlet til direkte at reducere Microsofts markedsandel fra den ene dag til den anden.

I sin iver efter at reducere Microsofts markedsandel, overser OSL og Morten Messersmidt således en række helt fundementale mellemregninger; nemlig at de rammebetingelser for konkurrencen, som de efterspørger, allerede er opnået. Det blev de da markedet og Microsoft gik væk fra de lukkede dokumentformater, og over til de åbne standarder, vi kender i dag.

Sagen er den, at det nu er op til Google'erne, IBM'erne og ikke mindst alle dem vi end ikke har hørt om, at udnytte og anvende de åbne standarder til at konkurrere på innovation. Dette kræver naturligvis slid og arbejde, og det sker ikke ved et trylleslag fra den ene dag til den anden. Ikke desto mindre er det netop det konkurrence handler om; nemlig at komme op med noget som er endnu bedre, endnu smartere og endnu billigere, og derved vinde forbrugernes gunst.

Det ville være sørgerligt for os alle sammen, hvis konkurrence blot handlede om at vente på at politikerne blev enige med sig selv om, hvilken standard de synes var den rigtige for en årrække af gangen. En sådan fremgangsmåde ville der af indlysende årsager ikke komme ret meget innovation ud af nu eller i fremtiden, hverken blandt de store eller små virksomheder.
Det er ikke forbudt at være stor
Som jeg indledte med, så synes jeg, at det er helt rimeligt og fair, at der kastes ekstra lys på Microsoft og vores markedsposition på kontorpakke området (hvordan man så end afgrænser dette område), men det er samtidigt vigtigt at være opmærksom på, at en høj markedsandel i sig selv hverken er ulovlig eller per definition problematisk - og det understreger Konkurrencestyrelsen i deres rapport.

Kommentarer til blogindlæg



Det er naturligvis tåbeligt at have to standarder, - men som landet ligger nu er det yderst svært at argumentere mod konkurrencestyrelsens argumenter.

Jeg er imponeret over kvaliteten i Jasper Hedegaard Bojsen's Blog post, - også selvom man skal tage argumenterne med et gran salt, - Jesper er jo teknologidirektør ved Microsoft.

Der skal skelnes mellem innovation og evolution.

Nye udgaver af en kontorpakke kan ikke karakteriseres som innovation, men som evolution.

/Christian

Jeg må sige at være enig, der er ingen tvivl om at konkurrence er godt, og jeg tror også, og synes også at kunne se, at der stille og roligt kommer lidt konkurrence, både med online kontor pakker, og fx OpenOffice som også har fået en større andel med tiden.

Men som jeg også har nævnt før, så skal man ikke skabe konkurrence for værd en pris, og derfor ville at vælge en standard bare for at minimere MS Offices brug være tåbeligt.

Dog vil jeg også sige, at jeg har ikke læst yderligere om de to standarder, så jeg ville ikke kunne komme med et bud på hvad der ville være "rigtigt"..

Hej Jasper

Du har helt ret i, at OSL var blandt dem, der pressede på for at få Konkurrencestyrelsen på banen. Det gjorde vi, fordi vi håbede, at Konkurrencestyrelsen ville foretage en grundig analyse af konkurrencesituationen.

Mit problem med Konkurrencestyrelsens rapport "Markedet for kontorsoftware - Konkurrencesituationen og betydningen af åbne standarder" er ikke, at den undlader at tage fat i problemerne. Mit problem er, at den ikke drager nogen konklusion af de mange kritiske observationer, man foretager i rapporten.

Der er faktisk tale om én lang gennemgang af de markedsmæssige barrierer og manglende konkurrence på området for kontorsoftware. Men Konkurrencestyrelsen undlader at konkludere på de mange åbenlyse mangler i markedet og på Microsofts monopolstatus.

Derfor er rapporten helt uanvendelig til det formål, som Folketinget efterspurgte, da man bestilte rapporten, nemlig i forhold til at sikre konkurrence på et marked, der er unddraget konkurrence i dag.

Et eksempel fra side 8:
"Markedet er præget af en række markedsbarrierer (netværkseffekter, store udviklingsomkostninger, tekniske og praktiske barrierer), som gennem de seneste 10-15 år har gjort det svært for nye aktører at vinde markedsandele, selv om de anvender en række forskellige forretningsmodeller som fx lavprispakker, abonnementsordninger eller gratispakker."

Og fra side 9:
"...ud over at være den dominerende udbyder på markedet for kontorsoftware - [er Microsoft] også [...] den dominerende udbyder på markederne for styresystemer og serversoftware, dvs. på de produkter, hvor der er tekniske bindinger ift. kontorsoftware

Og endelig på side 15:
"Kombinationen af de forskellige juridiske bindinger (systemet for opgraderingsordningen, rabatstrukturerne og aftalernes varighed) medvirker derfor [...] til, at incitamentet og muligheden for at erhverve sig andre kontorpakker, systemer eller servere reduceres."

Men hvor er konklusionen på disse observationer? Den udebliver desværre. Konkurrencestyrelsen konkluderer, at to formater, hvoraf det ene er Microsofts lukkede .docx-format, er det bedste. Dette er til skade for forbrugerne, for leverandørerne, der ikke kan komme ind på markedet, og dermed for konkurrencen.

I øvrigt er det Konkurrencestyrelsens holdning, at vi alligevel kan ikke gøre noget i Danmark. Problemerne skal tages op internationalt. Denne meget defensive holdning er sørgelig, og den leder tankerne tilbage på de værste argumenter i 80'ernes og 90'ernes diskussion om miljøproblemer: "Vi kan alligevel ikke gøre noget i Danmark, så lad os vente, til alle er helt enige om miljøforbedringer". Denne holdning vandt heldigvis ikke udbredelse - vi handlede og fik en stor del af landende omkring os med, og om få måneder er Danmark vært ved den største internationale miljøkonference nogensinde.

Konkurrencestyrelsen skriver for eksempel på side 10:
"Hvis der iværksættes særlige danske tiltag, vil der være risiko for, at tiltagene ikke vil være effektive - især, når der er tale om store internationale udbydere af kontorsoftware, og når den danske del af markedet kun udgør en meget beskeden andel af det samlede internationale marked. Konkurrencestyrelsen vil drøfte med EU-Kommissionen, hvad der evt. kan gøres mhp. at forbedre konkurrencen på markedet for kontorsoftware."

Og videre på side 18:
"Det offentliges anskaffelse af kontorpakker udgør således kun ca. en tiendedel af efterspørgslen i Danmark og ca. 2 promille af den samlede efterspørgsel efter kontorpakker på verdensplan. Hvis en dansk folketingsbeslutning ikke følges af tilsvarende beslutninger i andre lande, vil den derfor kun kunne have meget begrænset effekt ift. det samlede marked."

Der er tale om en meget defensiv holdning grænsende til fralæggelse af det ansvar, som Konkurrencestyrelsen er blevet pålagt af Folketinget, når man spiller bolden til Europa-Kommissionen.

Dertil kommer, at rapporten indeholder direkte forkerte oplysninger.

På side 11 står der
"Microsoft Office 2007 SP2 er p.t. den eneste kontorpakke, som understøtter begge åbne standarder direkte, idet der kan redigeres og gemmes i både ODF og OOXML. Microsoft Office 2007 SP2 kan derfor fungere som konverteringsprogram, som ifølge Devoteam kan give mulighed for væsentlig bedre interoperabilitet ved udveksling af dokumenter baseret på ODF og OOXML. "

Microsoft Office 2007 SP2 kører _ikke_ OOXML, men .docx, og der er ifølge en lang række kilder tale om en ODF-implementering, der kun fungerer 90%, og som derfor er uanvendelig.

Konkurrencestyrelsen skelner ikke mellem OOXML og det lukkede .docx-format
Dertil kommer, at Konkurrencestyrelsen undlader at skelne mellem det lukkede .docx-format, som findes i de eksisterende Microsoft Office-pakker, og det OOXML-format, som ISO certificerede for 1½ år siden, og som endnu ikke er implementeret i noget produkt, heller ikke i Microsofts egne kontorpakker.

Denne manglende skelnen leder til en fejlagtig analyse og forkerte konklusioner, som for eksempel på side 8:
"Den seneste version af Microsofts kontorpakke er i modsætning til tidligere pakker baseret på åbne standarder. Det giver konkurrenter muligheder for at udvikle konkurrerende kontorpakker baseret på samme standarder."

Dette er ganske enkelt ikke korrekt. Ingen, heller ikke Microsoft, har implementeret OOXML, og meget tyder på, at det heller ikke vil ske i 2010. Denne fejlopfattelse er fatal for Konkurrencestyrelsens analyse.

Dermed er centrale oplysninger i rapporten forkerte.

Så, Jasper, det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der er små. Det handler om, at Konkurrencestyrelsen har forspildt en oplagt mulighed for at få bragt konkurrence på markedet for kontorsoftware.


Tilbage står de kolde fakta:

1.Det ISO-­godkendte OOXML er ikke implementeret og bliver det næppe heller i nærmeste fremtid
2..docx, der er implementeret i Microsoft Office 2007, er ikke åbent
3.ODF er nu installeret i syv kontorpakker på Linux, Windows og Mac.
4.Der er ikke interoperabilitet mellem ODF og .docx, og konvertere løser ikke problemet

Kan Folketinget godtage begge formater på denne baggrund? Det håber jeg ikke.

Venlig hilsen
Morten Kjærsgaard, OSL


Hej Morten,

Jeg har læst dine kommentarer og foruden de mellemregninger som OSL fortsat vælger at overse, så står det nu klart for mig, at mens Konkurrencestyrelsen ser og tænker fremad, så hænger OSL fast i fortiden.

Du fremhæver et par citater fra rapporten, som du gengiver ude af kontekst (sådan er det jo sagens natur med citater), for derefter at drage den fejlagtige slutning, at Konkurrencestyrelsen ingen konklusion drager af deres egne observationer. Sagen er blot den at Konkurrencestyrelsens konklusioner findes og de er klokke klare.

Konkurrencestyrelsen konluderer således blandt andet, at ODF er både utilstrækkelig og underspecificeret, og at en fastholdelse af begge åbne standarder er det bedet for konkurrencen, nu og i fremtiden. Mere tydeligt kan en konklusion vist ikke være.

Når du skriver at der ikke er en sammenhæng mellem observationer og konklusion i styrelsens rapport, er det med andre ord blot et udtryk for, at du er uenig i resultatet af en rapport OSL selv har bedt om, og det burde måske give anledning til eftertanke?

Som du nok husker, så fremlagde Morten Messersmith nøjagtig samme perspektiver på sagen, som du fremfører her, under pressemødet forleden, hvortil Direktør for Konkurrencestyrelsen Agnete Gersing entydigt svarede, at hun ikke var enig i de mellemregninger (eller mangel på samme), som du OSL og Morten Messersmidt fejlagtigt lægger frem.

Jeg er ikke 100 % enig i alt hvad der står i styrelsensrapport, men jeg er trods alt enig i at der er en rimelig sammenhæng mellem observationer og konklusioner - det manglede da også bare.

Morten, når du skriver...
... hvoraf det ene er Microsofts lukkede .docx-format, er det bedste. ...


... så er det ikke andet end tom retorik, for .docx er intet andet end en implementering af Open XML, nøjagtig ligesom .odt ikke er intet andet end en implementering af ODF.

Blot fordi vi kalder et filformat for .odt bliver det ikke ved et trylleslag til SUN's lukket format, mere end .docx bliver til Microsoft's format. Den slags "kneb" gik måske for et par år tilbage, men jeg synes at du her undervurderer de politkere som skal vurdere den videre vej, samt de som følger debatter generelt.

Sagen er den at implementering af Open XML (.docx), der i dag er implementeret i Microsoft Office 2007 - som findes gratis tilrådig som opgradering til Microsoft Office 2000, XP, 2003 samt Mac versionerne 2004 og 2008 - er mindst lige så åben som den version af ODF (.odt) er i Office 2.x.

Hvad OpenOffice 3.x angår, så er sagen en lidt anden, for den version af ODF, som anvendes her, lever nemlig ikke op til de almene kriterier for åbenhed, og den lever heller ikke op til B103.

Når du har så travlt med at tale om hvad Open XML er eller ikke er, så kan jeg med andre ord kun tolke det således, at du har travlt med, at kaste et falsk røgslør ud for at flytte fokus væk fra de fundementale problemstillinger ved ODF, som fremlægges så entydigt styrelsens rapport.

Morten, vi sad i de samme udvalg i mere end to år, hvor du gang på gang påstod at Open XML ikke er et åbent format, uden dog, at det på noget tidspunkt lykkes dig eller nogen anden, at fremlægge konkret dokumentation for denne påstand. Da de to år var gået, blev den logiske konsekvens af tusindvis af timers arbejde verden rundt, at 100 % af alle de Europædiske lande (87 % på verdensplan), som deltog i ISO ratificeringen, fandt at Open XML er god nok til en ISO-ratificering. Da denne realitet var på plads meldte OSL sig ud af udvalget.

I stedet for at hænge fast i fortiden vil jeg foreslå, at du og OSL lægger retorikken tilside, smører ærmerne op, og ser fremad. Forbrugeres gunst skal vindes ved bedre og billigere produkter og ikke ved en politisk beslutning. De barrierer og netværkseffekter på dokumentformatsområdet, som OSL påstår lukker andre ude, findes reelt ikke mere, for det er gentagende gange blevet konstateret, at det står frit for enhver leverandør at implementer ODF eller Open XML eller begge dele, nøjagtig som Microsoft har gjort med Service Pack 2 til Microsoft Office 2007.

Der er ikke nogen grund til at fortsætte kampen for kampens skyld, for vi har alle allerede vundet - det gjorde vi da markedet bevægede sig væk fra de lukkede formater over til de åbne standarder.

Hvis OSL gerne vil slå flere slag for åbne standarder så find et område, hvor det reelt halte. Jeg kunne i flæng foreslår området for Mainframes, hvor der omsættes for milliarder af Euro hvert år og hvor samfundsgevisten ved mere åbenhed er indlysende: http://openmainframe.org/ . Måske vi også kunne samarbejde her?

Mvh,
Jasper H. Bojsen
Teknologidirektør, Microsoft Danmark


Kommentér
Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Mere fra Gigant-bloggen


23. maj 2012 kl. 12.59 | læs »



For nogle få år siden var arbejdsstyrken forudsigelig og let at definere. Der var faste arbejdstider og en stationær computer på kontoret. I dag er arbejdsstyrken langt mere varieret og uforudsigelig - løsrevet fra tid og sted; vi reagerer på e-mails på alle tider af døgnet, vi samarbejder og deler ideer med kollegaer, venner og fremmede i hele verden via sociale medier, og vi arbejder gerne fra en café, sofaen eller toget - bare det giver mening.
10. maj 2012 kl. 12.06 | læs »



Et af Steve Jobs' kendte citater er: "We have always been shameless about stealing great ideas." Og Steve bliver da også af kritikere beskyldt for ikke at have opfundet noget på egen hånd. I stedet har Apple været rigtigt gode til at have øjne og ører åbne for, hvad der skete ude på markedet, interessante nye teknologier, koncepter etc. Hvorefter de har brugt denne viden til at skabe enestående "nye" produkter. Det tror jeg, man kan lære meget af i det offentlige.
20. februar 2012 kl. 22.38 | læs »



Der ligger uanede muligheder for innovation og milliarder af kroner i vækst gemt i den offentlige sektors data. Etablér et 'open data' initiativ og udnyt potentialet nu.
13. december 2011 kl. 13.07 | læs »



Mange it-leverandører har en vifte af tilbud ift. at flytte virksomhedens forskelligartede data ud i skyen. Men mange virksomheder tøver med at hoppe på vognen.
8. december 2011 kl. 15.58 | læs »








Jasper Hedegaard Bojsen
Jasper Hedegaard Bojsen er teknologidirektør hos Microsoft Danmark. Blandt hans ansvarsområder er er bl.a. at være talsperson for Microsofts visioner med teknologi nu og i fremtiden, samt indgå og bidrage til samfundsdebatten omkring anvendelsen af informationsteknologi i Danmark.

Jasper Hedegaard Bojsen er uddannet civilingeniør fra Danmarks Tekniske Universitet. Han har været ansat i Microsoft siden 1996.

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.