Intet nyt under spam-solen

BLOG: Det kunne være dagens lattervækkende højdepunkt at se hvilke fantastiske tilbud spamfilteret fanger. Hvis ikke det lige var for, at mange mennesker lader sig lokke af fusentasternes fupnumre.
Skrevet i Investorbloggen


Publiceret d. 12. december 2006 kl. 09.10


 
ANNONCE:
Dagens fangst i spamfilteret kan være lattervækkende læsning. Problemet er blot, at nogle mennesker rent faktisk lader sig lokke i uføre af fusentasternes fupnumre, hvad enten der er fantastiske tilbud om viagra, kosttilskud eller hotte aktietips.

Her til morgen bød indbakkens spamfiltrerede skrammelbunke på tips til nye aktier, der med garanti vil stige.

Under overskriften "Sick of hedge funds getting all the great new issues?" fik jeg en opfordring til at købe aktier i selskabet Chef Selections Inc.

Den havde ifølge den rare spammer en nuværende aktiepris på $0,10 og en target price på $1 og en anbefaling på "strong buy". Med andre ord kunne jeg som privat investor se frem til at tidoble min investering.

Tænk, at den flinke spammer ville dele så sikkert et tip med lille mig. At møde en sådan oprigtig uselviskhed tidligt fra morgenstunden er efterhånden en sjældenhed i dagens forhærdede forretningsmiljø.

Det er jo så smukt, at ikke et øje er tørt.

Et andet godt tilbud fra spamfiltreret var ventureselskabet Asgaard Holdings Inc., der netop havde leveret en velfungerede prototype på et såkaldt "Advanced Space Oxygen System" til NASA. Systemet var tilmed leveret før tid, og så kan det vel nærmest ikke blive meget bedre eller mere sikkert, når nu også selskabet havde store kontrakter med den amerikanske regering.

I mailen fra den 11. december var selskabets aktiekurs på $0,025 med en target pris inden for 3 dage på 0,3. Altså kunne jeg tidoble min investering på bare 3 dage. Så kunne 1 million jo blive til 3 millioner, og den slags penge kan jo hurtigt få julegaveben at gå på.

I dag fik jeg så en lille reminder om at Asgaards aktiepris var steget med 200% til 0,075 på en enkelt dag. Og kurstarget var stadig 0,3.

Denne strategi er ny forretning for spammeren, der med disse såkaldte "pump-and-dump" aktier har opkøbte store aktieposter i forvejen til lave kurser, og efterfølgende markedsfører aktien med påstande om eksplosive stigninger. Mens de spam-ramte investorer begynder at købe aktier og dermed presser prisen op, står spammeren på sidelinien og sælger ud. Med fortjeneste.

Denne strategi er i øvrigt slet ikke ny. Nøjagtig samme fremgangsmetode blev anvendt af de såkaldte syndikater eller "pools" af medsammensvorne i forbindelse med 1920ernes ekskalerende aktiemarked i USA.

Også her gik de rige spekulanter sammen, købte aktier til lave kurser, og talte derpå aktien op med lovprisninger og lod de private investorer købe aktien dyrt, alt i mens de selv solgt ud med store fortjenester. Pump and dump.

Så hvad det angår er der intet nyt under spam-solen. Det er såmænd bare gamle bedragerinumre i kejserens nye elektroniske gevandter.

Men heldigvis har vi lært af historien, og i dag er der naturligvis ingen der kan tage den slags anbefalinger alvorligt ....

I min optik er spams største problem den manglende segmentering. De smarte spammere ville nemlig erkende, at jeg slet ikke har råd til at købe aktier.

Så dygtige spammere ville køre noget business intelligence på deres brugerdatabase og sørge for at målrette budskabene.

Så kan man jo altid føle sig ramt, irriteret eller mikrosegmenteret næste gang spambunken bugner med tilbud om Viagra.

Kommentarer til blogindlæg



Kommentér
Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Mere fra Investorbloggen


Investorerne har trådt dansen om guldkalven i de seneste 3-4 år og tjent store summer. Men aktiemarkedet er lumsk og i går tabte alverdens aktiemarkeder over 1.000 milliarder dollars.
28. februar 2007 kl. 08.32 | læs »



Det er de private investorer, der taber mest når aktiebobler punkterer. Det skyldes en fundamental ubalance ved aktiekøb i forbindelse med børsintroduktioner.
15. februar 2007 kl. 12.31 | læs »



Det kunne være dagens lattervækkende højdepunkt at se hvilke fantastiske tilbud spamfilteret fanger. Hvis ikke det lige var for, at mange mennesker lader sig lokke af fusentasternes fupnumre.
12. december 2006 kl. 09.10 | læs »



Vi blev advaret mange gange, og har også set følgevirkningerne af det med finansielle skandaler, når grådigheden tager overhånd. Alligevel bliver direktørernes lønposter stadig mere overfyldte.
26. oktober 2006 kl. 11.43 | læs »



Forbrydelser betaler sig ikke, men det gør fortrydelser måske. I hvert fik Enrons finanschef, Andrew Fastow i sidste måned en dom på "kun" seks års fængsel, blandt andet fordi han fortrød sine handlinger.
12. oktober 2006 kl. 12.14 | læs »








Søren Ellemose
Opnåede en god portion menneskelige erfaring og en personlig gæld på 500.000 kroner da it-boblen bristede. Oplevelserne udmøntede i bogen "Kejserens Nye Klæder" om erhvervshistoriske skandaler og aktiebobler.

Forfatterskabet
1996 Stjernen i dansk erhvervsliv
2004 Århundredets Stjerne
2005 Kejserens Nye Klæder
2005 FLSmidth - et eventyr i cement
2006 Giganten - Fra Salling til Dansk Supermarked
2006 ERP Guiden

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.