ANNONCE:
Der er dem, der mener, at en svensker er en tysker, der er forklædt som menneske.
Jeg skal ikke gøre mig klog på, om der er noget om snakken, men i hvert fald er der for tiden vældig opmærksomhed på licensen i begge vores nabolande.
Blot få dage efter, at flere svenske
ministre har fået lesterlige tæsk i offentligheden på grund af licens-svig, har tyskerne besluttet at indføre en
computerskat, der minder meget om den, som rammer danskerne til nytår.
Hver tysker med mobiltelefon eller computer skal fra nytår betale godt 40 kroner om måneden til staten.
Det er under en fjerdedel af de svimlende 2.090 kroner, som danskerne skal betale i computerskat fra nytår, men selv om beløbet er mindre, er princippet jo det samme - nemlig at det skal koste skat og afgifter til staten at bruge de redskaber, som vi bruger - også selv om staten intet eller kun meget lidt har at gøre med indholdet og infrastrukturen.
Man kan godt undre sig over, hvad der egentligt sker i de forskellige landes parlamenter.
Det virker nærmest som om, at de slet ingen ide har om, hvad internettet er for en størrelse. Det er som om, at de tror, at internettet er et lokalt medie, som også skal finansieres lokalt - ganske som et nationalt public service fjernsyns-organ.
Men det er internettet jo ikke, hvilket jeg også har skrevet en smule om i et tidligere
indlæg.
I modsætning til fjernsynet vil man som licensbetaler for net-adgangen skulle betale alene for
muligheden for at kunne nå blot én ud af mange millioner medier.
Internettet er jo globalt i sin struktur - også selv om politikere og andre kun besøger lokalt-sprogede og velkendte medier som eksempelvis DR.
I det moderne mediebillede er det kort og godt nedslående gammeldags at beskatte medie-brug. Medierne er da hele grundlaget for et åbent samfund, hvor folk kan komme til orde, udveksle meninger, bidrage med holdninger og viden.
Suk.
Hvad bliver det næste mon? Bud er velkomne.